1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ...

  4. ABD Orta Asya'da İslamcı Avında!
ABD Orta Asyada İslamcı Avında!

ABD Orta Asya'da İslamcı Avında!

ABD Özel Kuvvetleri'nin 'İslamcı'lara karşı Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan'daki operasyonları bizzat yönettiği ortaya çıktı.

17 Mart 2011 Perşembe 12:11A+A-

ABD Özel Operasyonlar Güçleri'nin Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'da "terörle mücadele" operasyonlarını yönettiği ABD Merkez Komutanlığı tarafından doğrulandı.

Afganistan'daki ABD özel timlerinin İslamcı grupların "sıcak takibi" için sınır ötesi operasyonlar yaptığı, Orta Asya'da "genişletilmiş görevler" üstlendiği kaydedildi.

ABD Merkez Komutanlığında Medya İlişkileri şefi Michael T. Lawhorn,  "Zaman zaman Orta Asya'daki ortaklarımız ile askeri işbirliği yapıyoruz. ABD Özel Kuvvetleri bu ülkelere giriş için ev sahibi ülkenin iznine sahip" dedi.

Dünya Bülteni'nde yer ala habere göre, geçen Eylül ayında, ABD Özel Kuvvetleri, Tacik hükümet birlikleri tarafından gerçekleştirilen ve yüzlerce insanın öldüğü operasyonlara "taktik destek" sağladı. Eurasianet.org'a konuşan, ismi açıklanmayan bir Tacik yetkili, "Bu tek başına yapılan bir saldırı değildi." ifadesini kullandı, ABD güçlerinin "başarıda" büyük pay sahibi olduğunu savundu.

Orta Asya'da, ABD Özel Kuvvetleri'nin operasyonları için çerçeve anlaşma Ağustos 2009'daki bir genelge ile belirlenmiş, Afganistan'daki bir birlik Orta Asya'ya odaklanmakla görevlendirilmişti. Anlaşma kapsamında Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan hükümetleri ile "ortak operasyon" için işbirliği yapılacağı kaydedilmişti.

Tüm bu faaliyetler için finansman sağlayan bütçe 2011 yılında 40 milyon dolardan 45 milyon dolara yükseltilmişti. "Ortak ülkelere" yapılan yardımlar da eklendiğinde bütçenin 6.3 milyar dolara ulaştığı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT