ABD Olduğu Sürece Ortadoğu’da Barış Olmaz

22.12.2010 00:12
ABD Olduğu Sürece Ortadoğu’da Barış Olmaz
Yeni yılda görevini Dilma Rousseff’e devredecek olan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, “Ortadoğu’ya Amerika gardiyanlık yaptığı sürece barış gelmeyecek” dedi.

Geçtiğimiz ay Filistin'i 1967 sınırlarıyla tanıyarak Latin Amerika ülkelerinin Filistin'i tanımasına ön ayak olan Lula da Silva, katıldığı askeri bir törende Ortadoğu'daki Filistin-İsrail anlaşmazlığına dikkat çekti. Da Silva, Ortadoğu'da Amerika'nın egemenliğinin devam ettiği sürece bölgeye barış gelemeyeceğine inandığını belirterek, Brezilya'nın bölgede barış sağlanması için daha aktif bir rol oynaması gerektiğini söyledi. 

BARIŞ İÇİN DİĞER ÜLKELER ROL OYNAMALI

Ortadoğu barışı için diğer ülkelerin de arabuluculuk rolü üstlenmesini isteyen Lula da Silva, uluslar arası diplomasiye yeni oyuncuların getirilmesi ihtiyacı nedeniyle Tahran'ı ziyaret ettiğini ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı uranyum zenginleştirme çalışmalarının yurt dışında yapılmasına ikna ettiğini kaydetti. Ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olması konusundaki çağrısını yineleyen Lula da Silva, geçtiğimiz ay Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın "Filistin'i tanıyın" mektubuna olumlu cevap vermiş ve Filistin'i 1967 sınırlarıyla tanıdığını deklare etmişti.

YENİ AKİT

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim