ABD, Nusra'yı "Terör Örgütü" Listesine Aldı

12.12.2012 06:24
ABD, Nusrayı Terör Örgütü Listesine Aldı
ABD, Esed güçlerine karşı mücadele veren "Nusra Cephesi"ni "terör örgütleri listesi"ne aldı. Suriyeli direnişçilerin buna cevabı, "Hepimiz Nusra'yız!" oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, yazılı açıklamasında, El-Kaide ile bağlantılı olduğunu belirttiği "Nusra Cephesi"nin yabancı terör örgütleri listesine alındığını, grup mensuplarının ABD'deki mal varlıklarının dondurulduğunu, gruba maddi destek veya kaynak sağlanması ya da grupla mali işlem yapılmasının yasaklandığını belirtti.

"Nusra Cephesi'nin Kasım 2011'den bu yana Şam, Halep, Hama, Dara, İdlib ve Deyr ez-Zor gibi kentlerde yaklaşık 600 saldırının sorumluluğunu üstlendiği ve bu saldırılarda çok sayıda masum Suriyeli'nin yaşamını yitirdiğini" belirten Nuland, "Nusra Cephesi, bu saldırılar yoluyla, kendisini meşru Suriye muhalefetinin bir parçası olarak göstermeye çalışıyor ancak aslında bu, Irak El-Kaidesi'nin Suriye halkının sıkıntılarını kendi kirli emellerine alet etmeye yönelik bir girişimi" ifadesini kullandı.

Nusra Cephesi, Suriye’de direnen gruplar içinde Esed güçlerine en çok zarar veren grupların başında geliyor.

Hepimiz Nusra'yız

ABD'nin Irak'taki El Kaide ile bağlantısı olduğunu ileri sürerek terör listesine alacağını ilan ettiği Suriyeli direnişçi örgütlerden El Nusra Cephesi'ne diğer gruplardan destek yağdı. Kararı sert biçimde eleştiren 22'yi aşkın direnişçi grup, Facebook sayfalarından yaptıkları

ortak açıklamada "Hepimiz Nusra'yız. ABD'nin kararı bizi bağlamaz" dedi. El Nusra, rejime karşı en başarılı gruplardan biri.

 

 • Yorumlar 11
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim