1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. ABD, Mısır'da Yeni Kukla İstiyor
ABD, Mısırda Yeni Kukla İstiyor

ABD, Mısır'da Yeni Kukla İstiyor

Obama'nın Özel Temsilcisi Frank Wisner, Mısır halkının 'derhal' istifasını istediği Mübarek'in şimdilik kalması gerektiğini söyledi.

06 Şubat 2011 Pazar 19:52A+A-

Wisner, "İsrail ile yaptığı anlaşmalara sadık, ılımlı bir Mısır oluşturana kadar Mübarek iktidarı teslim etmemeli" ifadeleriyle ABD'nin oluşturmaya çalıştığı yeni bir kukla yönetimin ilk işaretlerini de verdi.

Mısır cephesinde ise devlet eliti ve askeri üst düzey yetkililer 'Mübarek'in gönderileceği ülkeleri' tartışmaya başladı. Tahrir Meydanı'nda tanklar halka ilk kez 'dağılın' uyarısında bulunurken, protestocular "giderseniz güvenliğimiz kalmaz" diye tankların önüne yattı. Mısır'a destek gösterileri ise dünyanın dört bir yanına yayılıyor.

Mısır'da Mübarek yönetimine karşı başlayan isyanda halka destek mesajları veren ABD, arka planda ise Mübarek'in yerine yeni bir kukla yönetim için uğraşıyor. Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı'na video konferansla katılan ABD'nin Mısır Özel Temsilcisi Frank Wisner, gelecekte İsrail'le yaptığı anlaşmalara sadık, barışçı ve ılımlı bir Mısır için Mübarek'in bugünlerde iktidarda kalması gerektiğini söyledi. Wisner'in sözleri ABD'nin gözden çıkardığı Mübarek yerine yeni bir kukla yönetim için çalışma yaptığı iddialarını doğrulamış oldu.

MÜBAREK İÇİN HARİTADA YER ARANIYOR

Mısır'da ise Hüsnü Mübarek, bu kez ordu mensupları ve devlet elitinin "darbe" planıyla karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman ve üst düzey komutanlar Mübarek'in cumhurbaşkanlığı sarayından uzaklaştırılmasının görüşüldüğü bir zirve yaptı. Toplantıda 'onurlu bir çıkış sağlamak' için Mübarek'in Kızıldeniz'deki Şarm El Şeyh'de bulunan ikametgahına taşınması veya cumhurbaşkanına her yıl Almanya'da yapılan tıbbi tedavi sürecinin bu kez uzatılması gibi öneriler sunuldu. Zirveden saatler sonra Mübarek'in iktidardaki parti liderliğinden istifa ettiği haberi geldi. Daha sonra aralarında oğlu Cemal'in de bulunduğu Ulusal Demokratik Parti'nin üst düzey yönetim kadrosu, "protestoculara karşı bir iyi niyet gösterisi" amacıyla istifa etti. Partinin yeni genel sekreteri ise liberal Hossam Bedrevi oldu.

OBAMA BAŞBAKAN ERDOĞAN'I ARADI

Öte yandan ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray, "Her iki lider Mısır'da halkın isteklerinin gerçekleştirildiği bir geleceğe yönelik bağlılıklarını paylaştı" açıklaması yaptı. Devlet zirvesindeki hareketliliğe karşın Cuma günkü tarihi kalabalık dün Tahrir meydanında yoktu. Ordu ilk kez göstericilere karşı bir tavır sergilemeye başladı. Askerler halka dağılmaları çağrısı yaparak tankları meydandan çıkartmaya başladı. Ancak protestocular tarihte hep tersine tanık olunmuş bir eylem gerçekleştirdi. Çin'in Tianenmen meydanında veya 1991'de Moskova'daki Kızıl Meydan'da tankların geçişine izin vermeyen insanların aksine Mısırlılar tankların önüne yatarak gitmelerine engel oldu. Çünkü halk askerlerin gitmesi halinde güvenliklerinin kalmayacağını düşünüyor.

'Akil adamlar'ın işkenceci başkanı

Mübarek'i kenara itme toplantısının baş aktörü eski Mısır İstihbarat Şefi, yeni Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman... Kendilerine "Akil Adamlar Konseyi" ismini veren grubun ortaya attığı önerinin kabul edilmesi halinde, Mübarek anayasada bulunan bir madde doğrultusunda tüm yetkilerini geçici bir süre için Devlet Başkan Yardımcısı Süleyman'a devredecek. Süleyman, oğul Cemal Mübarek'in yasal halef olabilmesi için ordunun desteğini sağlamaya çalışmasıyla biliniyordu. 'Mübarek'ın sırdaşı' olarak da tanınan Süleyman 1990'larda devlete karşı ayaklanmanın başını çeken İslami grupların parçalanmasının da arkasındaki beyindi. Muhalefetin bastırılmasında her türlü işkence yöntemleri uyguladığı bilinen Süleyman 1973'teki Arap-İsrail savaşlarına da katılmıştı.

Ve bir gazeteci öldü

Tahrir Meydanı'ndaki gösteri sırasında açılan ateş sonucu yaralanan ve 4 gün hastanede tedavi gören Mısırlı gazeteci Ahmed Muhammed Mahmud dün hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta balkonundan olayları fotoğraflamaya çalışırken bir keskin nişancının hedefi olan Mahmud'un olaylarda ölen ilk gazeteci olduğu belirtildi. Mahmud, devlete ait "El Taavun" adlı gazetenin muhabiri olarak çalışıyordu. Öte yandan El Cezire televizyonu, Kahire'deki bürosunun tahrip edildiğini ve yakıldığını da bildirdi.

Maliki bile tutuştu

Federal Irak Hükümeti Başbakanı Nuri El Maliki, Arap dünyasında halk ayaklanmalarının arttığı bir sırada sosyal eşitsizliğe ilişkin artan tepkiler karşısında maaşını yarı yarıya düşürme sözü verdi. Maliki "Başkanlık kabinesi maaşımı yüzde 50 indireceğim" diyerek ücret farkını bu aydan itibaren gerçekleşeceğini söyledi. Maliki, bu kararın "kamu görevlilerinin maaşları ile tüm toplumdaki farklılıkları azaltmak" amacıyla alındığını belirtti.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT