1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD Mahkemesinden İran'ın Tazminat Kararı
ABD Mahkemesinden İran'ın Tazminat Kararı

ABD Mahkemesinden İran'ın Tazminat Kararı

ABD Yüksek Mahkemesi, İran’ın, 1983'te Beyrut’taki bombalı saldırılarda ölen Amerikan askerlerinin ailelerine ödeyeceği tazminatın, İran'ın ABD’deki dondurulmuş fonlarından ödemesine karar verdi.

A+A-

ABD Yüksek Mahkemesiİran’ın, 1983 yılında Beyrut’taki bombalı ve diğer saldırılarda ölen Amerikan askerlerinin ailelerine ödeyeceği yaklaşık 2,6 milyar dolar tazminatın, İran merkez bankasının ABD’deki dondurulmuş fonlarından ödemesine hükmetti.

ABD’de federal bir mahkeme, 2007 yılında, İran’ı Beyrut’taki bombalı saldırılarda ölen denizcilerin ailelerine 2,6 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti. Tazminatlar 2008 yılından itibaren kurbanların yakınlarına ödenmeye başlarken, 2012 yılında ABD Kongresi, bir yasa çıkartarak bu tazminatın İran merkez bankasının ABD’deki bir bankadaki dondurulan mal varlığından ödenmesini sağlamıştı.

İran yönetimi ve merkez bankası ise ABD’de dondurulan mal varlıklarının, İran’ın sorumlu olduğu iddia edilen saldırılar nedeniyle kurbanlara geçirilmesine yönelik 2012 tarihli yasaya sert tepki göstermiş ve Kongre’yi, federal mahkemelerin işine karışmakla suçlamıştı.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT