1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD: Laden, Baskına Karşı Direndi
ABD: Laden, Baskına Karşı Direndi

ABD: Laden, Baskına Karşı Direndi

Beyaz Saray, Pakistan'da düzenlenen operasyonda öncelikli hedefin Usame bin Laden'in sağ yakalamak olduğunu ancak Laden'in direniş gösterdiğini açıkladı.

03 Mayıs 2011 Salı 10:37A+A-

ABD Başkanı Barack Obama'nın danışmanlarından John Brennan, Beyaz Saray'da Usame bin Laden operasyonuyla ilgili ayrıntıları anlattı.

Özel Amerikan birliğiinin El Kaide liderini mümkün olursa sağ yakalamayı hedeflediklerini, ancak Laden'in direndiğini, bunun üzerine başından vurulduğunu söyledi.

El Kaide liderinin yerinin güvendiği kurye izlenerek tespit edildiğini kaydeden Beyaz Saray yetkilisi, ayrıca Laden'in cesedinin İslami usullere göre yıkandıktan ve dini gerekler yerine getirildikten sonra denizine gömüldüğünü küstahça açıkladı.

Brennan, Bin Laden'in operasyon sırasında direndiğini belirterek, "Eğer operasyon düzenleyen Amerikan birliğine tehdit oluşturmasaydı, canlı ele geçirilebilirdi ama karşılık verdiği için öldürüldü. Eğer fırsat olsaydı, canlı ele geçirirdik" dedi.

Brennan'ın aktardığı bilgilere göre, Obama ve ulusal güvenlik ekibi 40 dakikalık operasyonu başından sonuna kadar uydu bağlantısıyla takip etti.

Pakistan'ın ABD'ye Karşılıksız Aşkı

Brennan, Beyaz Saray'daki brifing sırasında Pakistan yetkililerinin Usame bin Laden'e yönelik operasyon konusunda haberdar edilmediklerini de söyledi.

Washington Post'ta yayımlanan makalesinde Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ise ülkesinin topraklarında kendilerinin bile haberi olmadan bir operasyonun gerçekleştirilmesini kınayacağına, yıllardır süren işbirliğiyle övünen bir açıklama yaptı. Zerdari, kendilerinin bilgilendirilmediğini doğruladı, ama iki ülke arasında onlarca yıldır var olan işbirliğinin Laden'in bulunmasını sağladığını yazdı.

İki ülke istihbarat servislerinin, geçmişte El Kaide liderlerinin yakalanmasında işbirliği yaptıkları biliniyor. Ancak son operasyonda Pakistanlıların bilgilendirilmemesinde Washington'un İslamabad'a yönelik güvensizliğinin etkili olduğu düşünülüyor. Buna rağmen görüldüğü gibi Pakistan'ın ABD'ye karşılıksız aşkı devam ediyor.

HABERE YORUM KAT