1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD, Kuzey Kore Liderini Kara Listeye Aldı
ABD, Kuzey Kore Liderini Kara Listeye Aldı

ABD, Kuzey Kore Liderini Kara Listeye Aldı

ABD, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve partisinin üst düzey yöneticilerine yaptırım kararı aldı.

A+A-

ABD hükûmeti, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında yaptırım kararı aldı. Ayrıca, Kuzey Koreli 10 üst düzey yöneticiyi ve 5 kamu kuruluşunu da kara listeye ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, yaptırım kararları Kuzey Kore rejiminin insan hakları ihlâlleri gerekçesiyle alındı.

“Dünyanın En Baskıcı Ülkelerinden Biri”

Açıklamada, “Kuzey Kore, Kim Jong-un’un liderliğinde, temel özgürlüklerin kısıtlanmasının yanı sıra hukuk dışı idamları, keyfî tutuklama ve gözaltıları, cebrî kaybolmaları, işkence ve zorla çalıştırmayı da içeren ciddi insan hakları ihlâlleriyle dünyanın en baskıcı ülkelerinden biri olmaya devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Mal Varlıkları Donduruldu

Yaptırımların, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Kuzey Kore’deki Ciddi İnsan Hakları İhlalleri veya Sansür” başlıklı raporunda geçen tüm şahısları ve kurumları kapsadığı belirtilen açıklamada, bunların ABD’deki mal varlıklarının dondurulduğu ve Amerikalılarla ticarî ilişkilerinin yasaklandığı bildirildi.

Açıklamaya göre, ABD Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin şunları kaydetti:

“Kuzey Kore, Kim Jong-un’un yönetiminde, kabûl edilemez zalimliğine ve milyonlarca vatandaşına zulmetmeye devam ediyor. Yönetimin kongrenin verdiği yetkiyle bugün aldığı kararlar, ABD hükûmetinin bu rejimin ihlallerini durdurmaya yönelik kararlılığını yansıtıyor.”.

Yaptırım Listesine Alınan İsimler

ABD, Kuzey Kore lideri Jong-un’un yanı sıra ülkenin Kamu Güvenliği Bakanı Choe Pu-Il, Kamu Bakanlığı Müşaviri Ri Song Chol ve Devlet Güvenliği Bakanlığı Direktörü Kang Song Nam'a da yaptırım uygulayacak.

Ayrıca, Kore İşçi Partisi yetkilisi 7 kişi de (Cho Yon Chun, Kim Kyong Ok, Kim Ki Nam, Ri Jae Il, Choe Chang Pong, Cho Il U ve O Chong Kuk) ABD’nin kara listesine eklendi.

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore hükûmetinin yasa dışı silahlanma ve nükleer girişimlerini destekleyen 14 kişi ve 8 kuruluşa da geçtiğimiz aylarda yaptırım kararı almıştı.

Bu kişilerin arasında Kuzey Kore'nin Myanmar ve Mısır büyükelçileri de bulunuyordu.

Kaynak: AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT