ABD-Küba Düşmanlığı Resmen Sona Erdi

21.07.2015 03:34
ABD-Küba Düşmanlığı Resmen Sona Erdi
ABD ile Küba arasında 1961 yılında kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması kararı alınmasının ardından Küba'nın Washington'daki büyükelçiliği resmen açıldı.

ABD ile Küba arasında ilişkilerin yeniden tesis edilmesi ve normalleştirilmesi kapsamında, ABD’nin başkenti Washington’da Küba Büyükelçiliği resmen açıldı.

ABD ile Küba’nın Temmuz başında diplomatik ilişkilere resmen başlama kararı almalarının ardından Washington ile Havana’da bulunan diplomatik temsilcilikler, gece yarısından itibaren tam kapsamlı büyükelçilik haline geldi. Bu kapsamda Küba’nın Washington’daki büyükelçiliği Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez’in katıldığı törenle resmen açıldı.

Küba'nın, 1961'de ilişkilerin kesilmesinin ardından diplomatik temsilciliği olarak görev yapan büyükelçiliğinin açılışında, Rodriguez ve diğer Kübalı yetkililerin yanı sıra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, ABD Dışişleri Bakanlığı Batı Yarıküre’den Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Roberta Jacobson ile bazı ABD’li yetkililer de hazır bulundu.

Küba bayrağı, Kübalı askerler tarafından göndere çekildi, ardından bu ülkenin ulusal marşı okundu.

Kerry, 14 Ağustos'ta Havana'ya gidecek

ABD’nin Havana’daki diplomatik temsilciliği de gece yarısından itibaren tam kapsamlı büyükelçilik haline gelirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, 14 Ağustos'ta Küba’ya giderek Havana'daki büyükelçiliğin resmi açılışını yapması bekleniyor. 

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı lobisinde asılı bulunan diplomatik ilişki yürütülen ülke bayrakları arasına Küba bayrağı da sabah saatlerinden itibaren yerleştirildi.

ABD ve Küba, 1961'de kesilen diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmenin koşulları üzerinde yaklaşık altı aydır görüşmelerde bulunuyor.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim