ABD Kongresi'nde Arakan Eleştirisi

22.10.2015 10:09
ABD Kongresi'nde Arakan Eleştirisi
ABD Kongresi'nde düzenlenen Myanmar konulu oturumda, Myanmar hükûmetinin Arakanlı müslümanlara muamelesine eleştiriler yöneltildi.

Yaygın şiddet olaylarına ve ayrımcılığa maruz kalan Arakanlı müslümanların durumunda hiçbir iyileşme olmadığı tespiti dile getirildi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Asya-Pasifik Alt Komitesi'nde yapılan oturumda, Myanmar'da 8 Kasım'da yapılacak seçimler, ABD-Myanmar ilişkileri ve Arakanlı müslümanların durumu tartışıldı.

“Dünyanın En Fazla Acı Çeken Azınlık Grubu”

Komite Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Ed Royce, Rohingyaların (Arakanlıların) 1982 yılından bu yana vatandaşlık hakkından yoksun bırakıldığını hatırlatarak, “Myanmar'daki gidişatı anlamanın en iyi ölçüsü, muhtemelen dünyanın en fazla acı çeken azınlık grubu olan Arakanlı müslümanların durumuna bakmaktır. Bu, bizim için en önemli test olmalıdır.” dedi.

“Arakanlı Müslümanlar Bölgede 8 Asırdır Yaşıyor”

Royce, yüzlerce Arakanlı müslümanın şiddete uğrayarak katledildiğini, 140 bin kişinin de yerlerinden edildiğini kaydederek, bu olaylardan Myanmar hükûmetini sorumlu tutan önemli bağımsız raporların varlığına dikkat çekti. Royce, “Bu, bir hükûmet kendi halkını tanımayı reddettiğinde olur.” ifadesini kullandı.

Arakanlı müslümanların bölgede 8 asırdır yaşadığını kaydeden Royce, Myanmar hükûmetinin, bu insanların ve diğer azınlıkların varlıklarını tanıması gerektiğini vurguladı.

“Arakan'da Kaç İnsanın Hapiste Olduğu Bilinmiyor”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Doğu Asya ve Pasifik'ten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Russel da Arakanlı müslümanların durumundan derin kaygı duyduklarını belirtirken, ABD yönetimi olarak Myanmar'da olanları yakından takip ettiklerini söyledi. Russel, Myanmar'ın gerçek anlamda demokrasiden ve Arakan'da temel insan haklarını sağlamaktan hâlâ çok uzak olduğunu da ifade etti.

“The US Campaign for Burma” (Myanmar İçin ABD Kampanyası) adlı kuruluşun başkanı Jennifer Quigley de, Arakan'da tam olarak ne kadar insanın hapiste olduğunun bilinmediğini, bu kişilere erişim izninin de sağlanmadığını ifade ederek, “Sâdece bu bile bölgedeki durumun ne kadar vahim düzeyde olduğunu göstermeye yeter.” dedi.

“Son İki Yılda Yaklaşık 130 Bin Arakanlı Myanmar’dan Kaçtı”

Uluslararası Af Örgütü, Myanmar'daki gelişmelerle ilgili son raporunda, Arakanlı müslümanlara yönelik “insanlık dışı” muamelelere dikkat çekmişti. Örgütün raporunda, insan kaçakçılarının mültecileri “cehennemvari” koşullarda tuttuğu, onları dövdüğü ve ailelerinin fidye ödemeyi kabul etmemeleri durumunda ise onları öldürdüğü belirtilmişti.

Arakanlı müslümanlar, 1982 yılında kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybettiler. Mevcut koşullarda “devletsiz” sayılan Arakanlı müslümanlar, yaşadıkları ayrımcılıktan kaçmak için ülkeyi terk ediyor ve insan kaçakçılarının ellerine düşüyor. Birleşmiş Milletler'e göre son iki yılda yaklaşık 130 bin Arakanlı müslüman Myanmar'dan komşu ülkelere kaçtı.

Binlerce Arakanlı ve Bangladeşlinin kaçakçılar tarafından az bir yemek ve su ile denizin ortasında terk edilmesi, mayıs ayında uluslararası krize yol açmıştı. Bazı mülteciler Endonezya tarafından kabûl edilirken, bazıları ise Tayland ve Malezya hükûmetlerince geri çevrilmişti!

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim