1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD İzleme Skandalını Tartışıyor
ABD İzleme Skandalını Tartışıyor

ABD İzleme Skandalını Tartışıyor

ABD istihbarat servislerinin telefon ve internet kayıtlarını izlediğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren skandal tartışılıyor.

A+A-

ABD istihbarat servislerinin telefon ve internet kayıtlarını izlediğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren skandal sonrasında ABD, ülkenin ulusal güvenliği ile özel hayatın gizliliği arasındaki ince çizgi arasında gidip geliyor.

Obama yönetimi, istihbarat servislerinin telefon ve internet kayıtlarını izlediğini kabul etti ama tepkileri dindirebilmiş değil. 

ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin ulusal güvenliği ile özel hayat arasında bir dengenin yaratılmaya çalışıldığını belirterek, vatandaşlara aynı anda hem yüzde 100 güvenlik hem de  yüzde 100 özel hayat gizliliğinin olamayacağını, ülkenin güvenliği ve refahı için bazı noktalarda fedekarlık gerektiği vurgusunu yapıyor. 

Obama yönetimi, istihbarat servislerinin izleme faaliyetine dair sızdırmaların ulusal güvenliğe olası hasarıyla ilgili bir iç gözden geçirme çalışması başlattı. Üst düzey bir istihbarat yetkilisi, sözkonusu çalışmanın, Adalet Bakanlığı'nın Edward Snowden'ın sızdırmalarıyla ilgili yürüttüğü cezai soruşturmadan ayrı olduğunu söyledi. 

 Yine de Obama yönetimi mevcut uygulaması noktasında kesin sınırlarını çizmiş değil ve konuyu tartışmaya açık olduğu mesajlarını veriyor. Bu noktada, şimdi Amerikalı istihbarat yetkilileri, Kongre'de ikna turuna başladı bile. ABD Temsilciler Meclisi üyelerine brifing veren FBI, Adalet Bakanlığı ve diğer bazı istihbarat kuruluşlarından yetkililer, telefon ve internet kayıtlarını izleme programının Amerikalıları korumak için gerekli olduğu ve onların özel hayatlarına saygısızlık edilmediği yönünde milletvekillerini ikna uğraşında. 

Kongre üyeleri ikna olamadı

Brifing, her ne kadar ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) milyarlarca Amerikalının telefon ve internet kayıtlarını izlediği programlarına duyulan tepkiyi yatıştırma çabasının son halkası niteliğinde olsa da Kongre üyeleri kolay ikna edilecek gibi görünmüyor. Brifinge rağmen, bazı Kongre üyeleri, programın seviyesiyle ilgili kafalarındaki soru işaretlerini tekrar etmeyi sürdürüyor. Kongre üyeleri, konunun Kongre'de önümüzdeki günlerde kapsamlı biçimde tartışılacağını ve ABD hükümetinin izleme programlarıyla ilgili yasaları sıkılaştırmaya dönük daha fazla yasama çalışmasının yapılacağının sözünü veriyor.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'ndeki en kıdemli Demokrat milletvekili Dutch Ruppersberger, konunun, kamu güvenliği ve halkın terör saldırılarından korunması ile mahremiyete saygı gösterilmesi arasında ne kadar denge kurulduğuyla alakalı bir tartışma olduğunu belirtti ve Kongre'nin bu meseleyi tartışması gerektiğini vurguladı. Ruppersberger, Meclis İstihbarat Komitesi ve Adalet Komitesi'nin, NSA'in programlarına ilişkin bir inceleme çalışması yürüteceğini ve gerekli bulduğu takdirde geleceğe dair bazı önerilerde bulunacağını bildirdi.

Demokrat senatör Barbara Mikulski, Snowden'ın, bu şekilde üst düzeyde gizli hükümet bilgilerine nasıl erişim sağlayabildiğine yönelik soruların olduğunu ifade ederek, "Bu konuda birçok oturum yapacağız" dedi. 

Demokrat Parti milletvekili Brad Sherman da kendisiyle birçok Kongre üyesinin, veri toplama faaliyetinin boyutundan haberdar olmadığından şikayet ederken, diğer bir Demokrat Steve Cohen de "Kongre'nin, yeterince bilgilendirildiğini hissetmediğini" savundu.

NSA'nın izleme programlarını en sert eleştiren isimlerden biri olan Demokrat Senatör Ron Wyden ise NSA Direktörü James Clapper'a yüklendi. Wyden, Clapper'ı, geçen mart ayında Senato'daki bir oturumda, NSA'nın milyonlarca Amerikalı hakkında veri toplayıp toplamadığı sorusuna "hayır" yanıtını vererek doğruyu söylememekle eleştirdi. Gün içerisinde, NSA'nın programlarını tartışmak üzere Kongre'de oturumlar düzenlenmesi çağrısında bulunan Wyden, ayrıca bir grup senatörle, ABD hükümetini, izleme programlarına yetki veren Yabancı İstihbarat İzleme Mahkemesi'nin (FISC) kararları üzerindeki gizliliği kaldırmaya zorlayan bir tasarı sundu. Wyden, yaptığı açıklamada, "Amerikan halkının, temsilcileri tarafından sorulan sorulara, istihbarat yetkililerinden dürüst yanıtlar gelmesini bekleme hakkı var" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT