1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. ABD İstihbaratı: “İran Nükleer Silah Üretmiyor!”
ABD İstihbaratı: “İran Nükleer Silah Üretmiyor!”

ABD İstihbaratı: “İran Nükleer Silah Üretmiyor!”

ABD’de istihbarat raporu: İran nükleer silah üretmiyor.

26 Şubat 2012 Pazar 12:15A+A-

ABD ve İsrail, İran’ın nükleer programını durdurmak için askerî müdahale de dahil her ihtimalin masada olduğunu söylerken, ABD’de 16 istihbarat kurumunun İran’ın nükleer silah üretmediğini, istese de bunu yapacak kapasiteye sahip olmadığını ortaya koyan bir rapor hazırladığı belirtildi.

ABD ve İsrail, İran’ın nükleer programını durdurmak için askerî müdahale de dahil her ihtimalin masada olduğunu söylerken, ABD’de 16 istihbarat kurumunun İran’ın nükleer silah üretmediğini, istese de bunu yapacak kapasiteye sahip olmadığını ortaya koyan bir rapor hazırladığı belirtildi. İstihbarat kurumlarının, 2007’deki görüşlerini tekrarlayan ve geçen yıl ABD’li üst düzey yetkililere verilen “çok gizli” ibareli raporu, 2003 yılında İran’ın nükleer silah üretmekten vazgeçtiğini söylüyor. Los Angeles Times’ta yayınlanan habere göre, 2007 tarihli istihbarat raporunda da aynı ifade yer almıştı. Raporda İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam ettiği, ancak bunun Tahran’ın nükleer silah üretmeye çalıştığı anlamına gelmediği ve ayrıca silah üretme kapasitesinden de uzak olduğu ifade ediliyor. Habere göre, istihbarat kurumlarınca ulaşılan bu verilere karşın İsrail İran’ın nükleer silah üretme kapasitesine sahip olduğunu düşünüyor ve bu ülkeye karşı ABD’yi bir askerî operasyon için zorluyor. Bazı İsrailli yetkililer İran’ı çok geç olmadan durdurmak için askerî bir müdahale seçeneğini gündeme getiriyor ancak seçim yaklaşırken Obama yönetiminin buna çok sıcak bakmadığı belirtiliyor.

ABD Ulusal İstihbarat Servisi Başkanı James R. Clapper da geçen hafta Senato’ya, İran’ın nükleer silah yapmaktan çok uzak olduğu bilgisini vermişti.

TARAF

HABERE YORUM KAT