1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. ABD İsteyince, "Emriniz Başımız Üstüne" Demişler
ABD İsteyince, "Emriniz Başımız Üstüne" Demişler

ABD İsteyince, "Emriniz Başımız Üstüne" Demişler

PKK'nın Kandil'deki liderlerinden, Duran Kalkan, ABD'nin AK Parti'den ve PKK'dan çatışmaları sonlandırmasını istediğini ancak; PKK bunu kabul etmesine rağmen Erdoğan'ın etmediğini söyledi.

A+A-

ABD'nin Kasım ayındaki seçimler için Musul ve Rakka'da çözüm istediğini bunun için Türkiye'deki çatışmaların bitmesinin zorunlu olduğunu söyleyen Duran Kalkan, Davutoğlu'nun bunu kabul ettiği halde Erdoğan'ın etmediğini iddia etti.

Kalkan, "Bu anlamda AK Parti üzerinde, Tayyip Erdoğan’ın ve ABD’nin ciddi bir çekişmesi ve mücadelesi var. ABD, Erdoğan’ın mevcut savaş politikasını aşacak bir siyaset istiyor. Tayyip Erdoğan ise bu tür politikaların önünü kapatarak, AK Parti’nin bütün dizginlerini eline almaya çalışıyor. Bu AK Parti içerisinde ciddi bir mücadeledir, ne tür gelişmelere yol açacağı yakında görülecek, ama daha şimdiden Ahmet Davutoğlu hükümetinin başını yedi. Daha birçok kişinin başını yiyebilecek durumdadır. Yeni siyasi yaklaşımlar ve gruplar AK Parti içinde ortaya çıkacaktır. Erdoğan’ın gücü, yalnız başına kaldığı bu ortamda hiçbir şeye yetmeyecek ve başarılı olamayacaktır" iddiasında bulundu. Bu açıklamalar; PKK ve lider karosunun ABD'nin piyonu ve kuklası olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

Duran Kalkan, Fırat Haber Ajansı'na ABD'nin durumuyla ilgili de şunları söyledi.

"ABD’nin 2015 Temmuzundaki politikasına göre bir AKP ve PKK savaşı ABD’nin politikalarına hizmet ederken, şimdi etmiyor. En azından Suriye ve Irak’taki politikalarına hizmet etmiyor. ABD’deki mevcut yönetim Kasım ayındaki seçimleri kazanmak istiyor. Bu seçimi kazanmak için de Rakka ve Musul’dan DAİŞ’ten temizlenmesini öngörüyoruz. Kürtlerin bu operasyonlara katılımını sağlayabilmek için Kuzey Kürdistan’da çatışmanın durması gerekiyor. Çünkü Kuzey’de AKP’nin faşist saldırılarına karşı bir ölüm kalım savaşı yürütülmesi gerekiyor ve bundan dolayı Kürtlerin Rakka ve Musul operasyonlarına katılması mümkün olmuyor. AKP’nin Kuzey Kürdistan’daki faşist saldırıları, Suriye ve Irak’ta DAİŞ’e karşı yürütülecek mücadeleyi çok olumsuz etkiliyor. Mücadeleci güçleri zayıflatıyor. ABD bundan rahatsız, bu nedenle AKP yönetiminden de, bizden de çatışmaları sona erdirmeyi istedi.”

“ABD, ERDOĞAN’IN ÜZERİNE BİR ÇİZGİ ÇİZMİŞ DURUMDA”

“Bu konuda Eşbaşkanlığımız açıklama yaptı: Resmi ve çift taraflı olması, arabulucuların olması kaydıyla her türlü görüşmeye hazır olduğumuzu ifade ettik. Ortaya çıktı ki bu temelde sorun, Tayyip Erdoğan ve AKP’den kaynaklanıyor. AKP’ye de baskı uygulandı, Ahmet Davutoğlu’nun bazı açıklamaları oldu, ama Tayyip Erdoğan bunu reddetti. Bu bakımdan Erdoğan ile ABD’nin politikalarının karşıt olduğunu düşünmek daha doğrudur. Erdoğan ve ABD arasında, 7 Haziran seçimi öncesine benzeyen bir durum yaşanıyor. Sanki ABD, Erdoğan’ın üzerine bir çizgi çizmiş durumda ve Erdoğan da bunu bildiği için korkuyor. Öfkesi buna dönüktür.

Bu anlamda AKP üzerinde, Tayyip Erdoğan’ın ve ABD’nin ciddi bir çekişmesi ve mücadelesi var. ABD, Erdoğan’ın mevcut savaş politikasını aşacak bir siyaset istiyor. Tayyip Erdoğan ise bu tür politikaların önünü kapatarak, AKP’nin bütün dizginlerini eline almaya çalışıyor. Bu AKP içerisinde ciddi bir mücadeledir, ne tür gelişmelere yol açacağı yakında görülecek, ama daha şimdiden Ahmet Davutoğlu hükümetinin başını yedi. Daha birçok kişinin başını yiyebilecek durumdadır. Yeni siyasi yaklaşımlar ve gruplar AKP içinde ortaya çıkacaktır. Erdoğan’ın gücü yalnız başına kaldığı bu ortamda hiçbir şeye yetmeyecek ve başarılı olamayacaktır."

Duran Kalkan'ın ABD'nin düşüncelerini ve örgüt ile olan bağlantısı deşifre eden bu açıklamaları, PKK'nın ABD ve diğer şer güçler tarafından beslenip desteklendiğinin ve PKK’nın, ABD'nin güdümünde/himayesinde hareket ettiğinin ispatı olarak yorumlandı.

Kaynak: Yeni Akit

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum