1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD: İsrail Olmasaydı, Biz Onu Kurardık
ABD: İsrail Olmasaydı, Biz Onu Kurardık

ABD: İsrail Olmasaydı, Biz Onu Kurardık

ABD Başkan Yardımcısı Biden, çıkarlarının korunması için İsrail olmasaydı bile bir İsrail kuracaklarını söyledi.

A+A-

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden çıktı. Biden, "Eğer bir İsrail olmasaydı, çıkarlarımızdan emin olmak için bir tane icat etmek zorunda kalabilirdik" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, "J Street" adlı Yahudi kuruluşunun konferansındaki İran'a en sert yaptırımların Obama döneminde uygulandığını söyledi. Biden, "Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan sarsılmaz desteği sadece İsrail'e ahlaki bağlılığımız değil, karşılıklı ulusal güvenlik çıkarlarımızı temel alıyor. Eğer bir İsrail olmasaydı, çıkarlarımızın korunabildiğinden emin olmak için bir tane (İsrail) icat ederdi" diye konuştu.

NETANYAHU'YA GÖRE RUHANİ KUZU POSTUNDA KURTMUŞ

Öte yandan BM'nin 68. Dönem Genel Kurulu'nda konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran'ın nükleer programını ve İranlı yetkililerin son dönemde başlattıkları ılımlı yaklaşımı hedef alarak "Ahmedinejad kurt postu içindeki kurttu ama Ruhani koyun postundaki kurt. Keşke biz de Ruhani'ye inanabilsek. Barışçıl enerji üretmek isteyen bir ülke niçin yeraltına nükleer tesis kurar ve niçin BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı gelir" dedi.

"NETANYAHU YALAN SÖYLÜYOR"

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Obama ile telefon konuşması sonrası ABD-İran yakınlaşmasına şüpheyle bakan İsrail'e İran'dan suçlama geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'ye "gözünü açık tutması" ve Tahran'a inanmaması uyarısında  bulunan Netanyahu'yu yalan söylemekle suçlayıp "Netanyahu ve meslektaşları, 1991'den beri 'İran 6 ay içerisinde nükleer silah geliştirecek' diyor. 22 yıl geçti, hâlâ aynı şeyi diyorlar" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum