ABD: IŞİD Daha Önce Gördüklerimizin Çok Ötesinde

22.08.2014 04:21
ABD: IŞİD Daha Önce Gördüklerimizin Çok Ötesinde
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün oluşturduğu tehdidin, daha önce gördüklerinin çok daha ötesinde olduğunu söyledi.

Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, "IŞİD, ABD'ye 11 Eylül saldırıları düzeyinde bir tehdit oluşturuyor mu" sorusu üzerine Hagel, "IŞİD sadece bir terör örgütü olmanın ötesinde" ifadesini kullandı.

IŞİD'in, ideolojiyle stratejik ve taktiksel hünerleri birleştirdiğini, muazzam derecede fonlanmış ve sofistike bir örgüt olduğunu anlatan Hagel, "Bu (IŞİD'in oluşturduğu tehdit), şu ana kadar gördüklerimizin hepsinin ötesinde. Dolayısıyla her şeye hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Hagel, IŞİD için, "Irak'ta ya da başka herhangi bir yerde olsun, sahip olduğumuz bütün çıkarlara yakın bir tehdit" değerlendirmesinde bulundu.

"IŞİD, Suriye'deki kısmının da üzerine gidilmeden yenilgiye uğratılamaz"

ABD'nin, Irak'ta IŞİD'e karşı düzenlediği hava saldırılarının örgütün ivmesini kırdığını ve Iraklı ve Kürt güçlerinin tekrar ayaklarını yere basmasını sağladığını belirten Hagel, ancak IŞİD'in yeniden toparlanması ve yeni bir saldırı başlatmasının beklenebileceğini kaydetti.

Hagel, bir gazetecinin, ABD'nin IŞİD'e karşı Suriye'de hava saldırısı düzenlemesi olasılığına dair sorusu üzerine, "Her seçeneği araştırıyoruz" dedi. 

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de IŞİD'in kontrol altına alınabileceğini ancak örgütün Suriye'de yerleşik kısmının da üzerine gidilmeden yenilgiye uğratılamayacağını söyledi.

Dempsey, "Bu, hava saldırıları gerektirir mi" sorusuna, "Bu, çok çeşitli araçları gerektirir, hava saldırıları bunun sadece küçük bir parçası" diye cevap verdi.

IŞİD'in yenilgiye uğratılmasının, bölgede bunu kendisine hedef edinmiş bir koalisyonun varlığı olduğu takdirde mümkün olacağını dile getiren Dempsey, "IŞİD sadece, Şam ile Bağdat arasında yaşayan, haklarından mahrum olmuş 20 milyon Sünni tarafından reddedildiği takdirde gerçek anlamda mağlup edilebilir" diye konuştu.

AA

Etiketler: ,
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim