1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD: "İran'a Giderseniz Tutuklanabilirsiniz"
ABD: "İran'a Giderseniz Tutuklanabilirsiniz"

ABD: "İran'a Giderseniz Tutuklanabilirsiniz"

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’a seyahat eden özellikle İran kökenli Amerika vatandaşlarının tutuklanma ve alıkonma riski altında bulunduğunu bildirdi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İran’ın nükleer programını durdurmaya yönelik nükleer anlaşmaya Haziran 2015’te varılmasının ardından da İran’ın özellikle çifte vatandaşlığı bulunan Amerika yurttaşlarına yönelik “zarar verme, tutuklama ve alıkoyma”yı sürdürdüğü hatırlatıldı.

ABD’nin İran’la diplomatik veya konsolosluk seviyesinde ilişkilerinin bulunmadığı, dolayısıyla İran’da bulunan Amerika vatandaşlarına koruma veya rutin konsolosluk hizmetleri sunulamayacağı ifade edilen açıklamada, İran hükûmetinin de çifte vatandaşlığı tanımadığı uyarısında bulunuldu.

Bugünkü seyahat uyarısının, önceki ağustos ayında İran’a ilişkin yapılan ikazın devamı niteliğinde olduğu belirtilen açıklamada, bakanlık, “Amerikan vatandaşlarının özellikle de çifte vatandaşlığı bulunan İran kökenli Amerikalıların İran’da tutuklanma ve alıkonma riski”ni yinelemek istediklerini ifade etti.

ABD ile İran arasında 16 Ocak tarihinde mahkûm değişimi yapılmış, bu kapsamda İran, Washington Post muhabiri Jason Rızaiyan’ın yanı sıra eski deniz piyade eri Emir Mirza Hikmeti, papaz Said Abidini ve Rusretullah Husrevi’nin, ABD de 7 İranlı mahkûmun serbest bırakıldığını duyurmuştu.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT