1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. ABD Irak'a 300 Asker Daha Gönderiyor
ABD Irak'a 300 Asker Daha Gönderiyor

ABD Irak'a 300 Asker Daha Gönderiyor

ABD'nin, Bağdat'taki Büyükelçiliğini ve kentin diğer kesimlerindeki ABD vatandaşlarını ve mallarını korumak amacıyla bu ülkeye 300 asker daha göndereceği bildirildi.

A+A-

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, son gönderilen 300 askerle Bağdat’ta görev yapan Amerikan askeri sayısı 750’ye ulaşacak.

ABD Başkanı Barack Obama, dün yazdığı mektupla Temsilciler Meclisi ve Senato liderlerini, gönderilen ek kuvvetlerin Irak’a doğru yola çıktığı konusunda bilgilendirmişti.

Amerikalı yetkililer, Bağdat’taki hava sahası ve seyahat güzergahı güvenliğinin iyileştirilmesi amacıyla bir helikopter ve insansız hava aracı müfrezesinin Irak'a getirileceğini duyurdu.

Açıklamalarında Irak'a muharip kuvvetler konuşlandırılmayacağını belirten Obama, gönderilen ek kuvvetlerin yeni takviyeler gönderilmesi ihtiyacını ortadan kaldırmak için güvenlik durumu iyileşene kadar Irak’ta kalacağını vurguluyor.

ABD dün ve önceki gün de 200 asker göndermişti

ABD dün ve önceki gün de Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği ile buna bağlı destek tesisleriyle Uluslararası Bağdat Havaalanı’nın güvenliğinin takviyesi amacıyla 200 asker göndermişti.

Pentagon basın sözcüsü Tuğamiral John Kirby tarafından yapılan açıklamada, “Bu ek kuvvetlerin varlığı, büyükelçiliğin önemli diplomatik misyonunu sürdürmesine ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle savaşta büyük güçlüklerle karşılaşan Irak hükümetiyle çalışmasına olanak sağlayacaktır” denilmişti. Kirby, haziran ayının ortalarından beri görev için hazır durumda bekletilen 100 askerin daha güvenlik ve lojistik destek amacıyla Bağdat’a gönderileceğini belirtmişti. Gönderilen bu 100 askerle Bağdat’ta güvenliği sağlayan Amerikan askeri sayısının yaklaşık 470 olması öngörülüyordu.

Irak'a gönderilen Amerikan askeri danışmanları

ABD Başkanı Obama ayrıca 300 askeri danışmanın haziran ayı içinde Irak’a konuşlandırılması emrini vermişti.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, Obama’nın gönderilmesini istediği askeri danışmanlardan 180 kadarının dün Irak’a ulaştığı belirtildi. Açıklamada, danışmanların Irak’taki güvenlik durumu hakkında değerlendirmelerde bulunma ve Irak makamlarıyla koordinasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürdükleri kaydedildi.

ABD’nin ayrıca Bağdat Büyükelçiliğindeki Güvenlik İşbirliği bürosunda, Irak’ta yapılan askeri amaçlı satışları koordine etme işinde çalışan 100 kadar sürekli görev yapan askeri personeli bulunuyor.

ABD, Bağdat Büyükelçiliğindeki personel sayısını azaltıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bağdat Büyükelçiliğindeki “az sayıda personelini” geçici olarak, Erbil ve Basra kentlerindeki konsolosluklara kaydırdığını duyurdu. ABD, haziran ayı içinde de bazı büyükelçilik personelini Bağdat dışına çıkartmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Bağdat Büyükelçiliğinin “görevini yerine getirmek için tam donanımlı" olduğunu söyledi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT