ABD ile Türkiye Arasında Makas Zaten Açıktı, Zararı Yok!

29.08.2016 02:55
ABD ile Türkiye Arasında Makas Zaten Açıktı, Zararı Yok!
Suriye’de bataklığa, maceraya filan değil kardeşlerinle birlikte geleceğini kurtarmaya dönük bir adım atıldı. Bedeli olacaktır lakin bedel de ödetilecektir.

Kenan Alpay’ın Yorumu:

Fırat Kalkanı Harekatı’nın PKK’yı mı yoksa IŞİD’i mi hedef aldığının belirsiz olması dolayısıyla Türkiye ve Amerika arasındaki Suriye makasının giderek büyüdüğünü yazıyor Hürriyet’in Washington temsilcisi Tolga Tanış. Ama Cumhuriyet’ten Aslı Aydıntaşbaş’a kulak verecek olursak meğer Amerika müşteri kızıştırma taktiğiyle Cerablus’a çektiği Türkiye’yi PKK-PYD’nin değil de Kürtlerin karşısına dikmiş.

Masal tadında arkası arkasına kurgulanan analizler ilk elde Cerablus üzerinden bölgeye yönelik yürütülen askeri operasyonla komik bir biçim alıyor. Suriye meselesinde Amerika hiçbir zaman Türkiye ile aynı makas üzerinde olmadı. Aksine Esed rejimin kalıcı olması ve PKK-PYD üzerinden Türkiye’nin mengenede sıkıştırılır gibi yıpratılmasında İran ve Rusya’yla paralel hareket etti daima. IŞİD’le mücadele adı altında bir taraftan Esed rejiminin ömrünü uzattı, diğer taraftan PKK-PYD’yi besledi ve muhalif İslamcı unsurları birlikte vurdular.

Yazının Devamı >>>

Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim