1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “ABD, 'Güvenli Bölge'yi PYD'ye Teslim Edecek”
“ABD, 'Güvenli Bölge'yi PYD'ye Teslim Edecek”

“ABD, 'Güvenli Bölge'yi PYD'ye Teslim Edecek”

Şam Cephesi Sözcüsü Muhammed el-Ahmed, “ABD’nin hedefi, Azez-Cerablus bağlantısını sağlamak ve bu bölgeyi PYD’ye teslim etmek. 'Güvenli Bölge' için IŞİD’in yanında PYD ile de savaşma ihtiyacı doğdu, fakat bu çok zor.” dedi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

Suriye'de önemli direnişçi gruplardan Şam Cephesi Sözcüsü Muhammed el-Ahmed, Türkiye'nin “güvenli bölge” projesinin siviller kadar savaşın kaderine de etki edecek önemde olduğunu, fakat ABD'nin farklı planları bulunduğunu söyledi.

“Güvenli Bölge’nin Yüzde 20’si PYD Kontrolünde”

“ABD'nin hedefi güvenli bölgenin tamamını PYD'ye teslim etmek.” diyen el-Ahmed, Azez-Cerablus arasında “Mare Hattı” olarak da bilinen 90 kilometre uzunluğa 35 kilometre derinliğe sahip bölgedeki PYD varlığına dikkat çekti. Bu toprakların 6-7 ay öncesine kadar IŞİD ve direnişçilerin kontrolünde olduğunu hatırlatan el-Ahmed, şimdi ise PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin “güvenli bölge” olarak düşünülen alanın yüzde 20'sini kontrol ettiğini kaydetti.

sam_cephesi_sozcusu_muhammed_el-ahmed.jpg
Şam Cephesi Sözcüsü Muhammed el-Ahmed

“ABD-PYD İşbirliği...”

PYD'nin ABD ve Rusya desteği ile Afrin'in doğusunda 6 köy ile Tel Rıfat kasabasını ele geçirdiğini anlatan el-Ahmed, bölgedeki durumu şu şöyle anlattı:

“PYD daha 1,5 yıl öncesine kadar küçük bir grup iken IŞİD'in Kobani (Ayn el-Arab) saldırısı sonrası ABD eliyle düzenli ordu hâline getirildi; esas hedef ise Türkiye sınır hattını kontrol eden uydu bir devlet oluşturmak. PYD istenen seviyeye gelince ABD bir sonraki planı devreye soktu. IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerden çıkarılması için ABD-PYD işbirliğiyle saldırı dalgası başlatıldı. Şurası ilginç ki, IŞİD'in tüm hareketliliği ABD üzerinden PYD'ye alan açma amaçlı gerçekleşiyor ve sonrasında kurulacak etnik-Kürt devletinin altyapısı oluşturuluyor.”.

“Menbic Bahane, Esas Olan Azez’e Daha Fazla Yaklaşmak”

Şam Cephesi Sözcüsü şöyle devam etti:

“Afrin-Cerablus bağlantısının sağlanması ABD ve PYD'nin tek motivasyonu. Menbic saldırısı da aynı amaca hizmet ediyor. Menbic bahane, esas olan Azez'e daha fazla yaklaşmak ve sırf bunun için PYD Menbic'e yönlendirdiği militanlarının önemli bir kısmını batı yönüne kaydırdı. Sebebi ise çok basit: Aktarin, Gandura istikametinden Tel Rıfat'taki güçleriyle bir biçimde bağlantı kurmak. Bu bağlantının sağlanmasını takip eden 6 ay içerisinde kuzeyde federal bölge adı altında devlet ilan edilecek ve bu girişim için altyapı da hazır.”.

guvenli_bolge.jpg

“Bölge Çok Yakın Zamanda PYD’ye Teslim Edilecek”

Kuzey Halep'te IŞİD'le savaşan direnişçi grupların ciddi destek sorunu yaşadığını belirten Muhammed el-Ahmed, ABD'nin de bu durumu bildiğini ve yakında kendilerine, “Ya PYD ile birlikte olun ya da bölgeyi terk edin.” diyeceğini kaydetti.

Tüm senaryonun farkında olduklarını, bölgenin çok yakın zamanda PYD'ye teslim edileceğini ifade eden el-Ahmed, “Güvenli bölge için artık IŞİD'le birlikte PYD ile de savaşma zorunluluğu doğdu. Mevcut imkânlar dâhilinde bu oldukça zor.” dedi.

“Türkiye’den Başka Kimseden Beklentimiz Kalmadı”

Suriye halkının tek umut olarak hâlen Türkiye'yi gördüğünü, şayet Türkiye müdahele etmez ise ABD-PYD eliyle bölgede “ayrılıkçı bir devlet” kurulacağını, bunun da Suriye'de kangren olacak bir felaket dönemini başlatacağını söyleyen Şam Cephesi Sözcüsü, bir dönem “İslâm Ordusu” projesinin kendilerini heyecanlandırdığını ancak şu an Türkiye'den başka kimseden beklentilerinin kalmadığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum