1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD, ETÖ’yle Yaptığı Gizli Toplantıyı Açıklasın
ABD, ETÖ’yle Yaptığı Gizli Toplantıyı Açıklasın

ABD, ETÖ’yle Yaptığı Gizli Toplantıyı Açıklasın

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone’nin Odatv, Balyoz operasyonu ve gözaltılar ile ilgili sözleri, ABD eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in danışmanlarının, 14 Şubat 2008’de Ergenekon sanıklarıyla yaptığı gizli toplantıyı yeniden gündeme getirdi.

18 Şubat 2011 Cuma 03:58A+A-

Haber: KENAN KIRAN

Ergenekon iddianamesine giren gizli toplantıda, Cumhuriyet'in Washington temsilcisi Elçin Poyrazlar'ın, Cheney'in 3 yakın elemanıyla AK Parti'ye kapatma davasından 28 gün önce bir araya geldiği ve Erdoğan'ın yerine getirilecek ismi tartıştıkları ortaya çıkmıştı.

Hürriyet Gazetesi yazarı ve Odatv yöneticisi Soner Yalçın ve 3 arkadaşının, "Ergenekon terör örgütüne üyelik ve TCK'nın 216. maddesinde yer alan halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçlamasıyla gözaltına alınması ve Balyoz Darbe Planı davasında aralarında 59 generalin de olduğu 162 askerin tutuklanması Amerika'yı rahatsız etti.

AMERİKA, ERGENEKON SANIKLARIYLA İLİŞKİLİ

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone ve ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley'in, Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleşen gözaltılar ve Balyoz davası tutuklamalarına tepki göstermesi, Ergenekon Terör Örgütü'nün Amerika'yla olan ilişkilerini gündeme getirdi. Ergenekon sanıklarının isteği üzerine, AK Parti kapatılması davasından 28 gün önce Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı'nın danışmanlarıyla gizli toplantı gerçekleştirilmiş.

ABD'DE GİZLİ TOPLANTI

Ergenekon sanığı İlhan Selçuk'un isteği üzerine 14 Şubat 2008 tarihinde, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in 3 yakın elemanıyla Cumhuriyet Gazetesi Washington temsilcisi Elçin Poyrazlar gizli toplantı yaptı. Selçuk'un isteğiyle gerçekleşen gizli toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerine kimin düşünüldüğü konusu tartışıldı. Cumhuriyet gazetesi, bazı belgeleri Dick Cheney'in yardımcılarına verdi. Amerikalı yetkililer, Elçin Poyrazlar'a, "Bu görüşmelerimizi yazma" dediler. Söz konusu bilgiler, birinci Ergenekon iddianamesinde açıkça yer alıyor.

KAPATMA DAVASINDAN 28 GÜN ÖNCE

Toplantının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, "laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" iddiasıyla AK Parti'nin "temelli" kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmasından 28 gün önce yapılması dikkat çekiyor.

CUMHURİYET, AMERİKA'YA BELGE GÖNDERMİŞ

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, 14 Şubat 2008 tarihinde gazetesinin İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk'u arıyor.

İbrahim Yıldız, İlhan Selçuk'a, 13 Şubat 2008 tarihinde, Amerika Büyükelçisi'nin yemekli toplantı düzenlediğini, Mustafa Balbay'ın söz konusu toplantıya katıldığını, büyükelçinin masasında şarap içtiğini, 14 Şubat 2008 tarihinde ise Cumhuriyet Gazetesi Washington temsilcisi Elçin Poyrazlar'ın ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in bürosuna davet edildiğini söylüyor.

İbrahim Yıldız, Cheney'in bürosuna gitmeden Elçin Poyrazlar'la konuştuğunu ve söz konusu toplantıda, Elçin Poyrazlar'a, "Türkiye'deki İslâm ne oluyor" ve "Türban meselesi" gibi sorular sorulacağını İlhan Selçuk'a anlatıyor. İbrahim Yıldız, İlhan Selçuk'a, "Biz ona (Washington temsilci Elçin Poyrazlar) bazı şeyler gönderdik... Bir de şöyle soruyorlarmış 'Erdoğan'ın karşısına kim rakip olabilir' soru tahmin ediyoruz. Bakalım şimdi daha toplantı akşam üzeri" demiş.

"BU GÖRÜŞMELERİMİZİ YAZMA"

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, 20 Şubat 2008 tarihinde İlhan Selçuk'u arıyor ve Washington temsilcileri Elçin Poyrazlar'la konuştuğunu, Elçin Poyrazlar'ın Dick Cheney'in ekibinden 3 kişilik bir görüşme yaptığını, söz konusu görüşmede Cheney'nin birinci ve ikinci danışmanları ile siyasi işler komisyonundan birinin bulunduğunu, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduğunu belirterek, "'AKP'ye karşı bir muhalefet Türkiye'de var mı, yok mu?', 'Ilımlı İslâm meselesi' ve 'El Kaide Meselesi' toplantıda merak edilmiş" demiş.

Amerikalı yetkililerin, Elçin Poyrazlar'a 'Bundan sonra tekrar görüşelim' ve 'Bu görüşmelerimizi yazma' dediklerini kendisine aktardığını söyleyen İbrahim Yıldız, "Böyle karşılıklı bir fikir alışverişi ve daha çok AKP'den sonra ne olabilir? Kim çıkabilir karşısına" sorular şeklinde geçmiş" demiş.

SELÇUK, GİZLİ TOPLANTIYI DOĞRULUYOR

İlhan Selçuk, söz konusu görüşmeyi İbrahim Yıldız ile yaptığını doğruluyor ve "Kendisi genel yayın müdürü olduğu için her gün kendisi ile işimiz gereği görüşme yaparız. Elçin Poyrazlar isimli Washington temsilcimiz, Dick Cheney'in 3 danışmanı ile habercilik bağlamında görüşmüş, bu görüşme ile ilgili İbrahim Yıldız bana bilgi verdi. Cheney'in danışmanlarının Elçin Poyrazlar'a "Neden AK Parti'ye karşı kim çıkabilir" diye sorduklarını bilmiyorum. Fakat Amerika Türkiye'de tüm gelişmelerini takip eden ve Türkiye'nin yazgısına egemen olmak isteyen, bölgeyi de bu kapsamda elinin altında bulundurmak isteyen büyük bir devlettir, bu sondajları tüm çevreler ve gazeteler ile yapmaktadır" demiş.

------------------------------

ABD BÜYÜKELÇİSİ NE DEMİŞTİ?

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone, gündeme ilişkin şu açıklamalarda bulunmuştu:

ODATV'YE BASKIN: "Türkiye'de demokrasinin gelişmesi çok önemli. Bu bölgede demokrasi ABD için temel önemdedir. Demokrasi için bazı temel koşullar var. Birincisi olarak medya özgürlüğüdür. Medyanın, basının özgür olması demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Eleştirel de olsa basın özgür olmalıdır. Odatv ile ilgili suçlamaların detaylarını bilmiyorum. Türk halkı özgür basın istiyor tıpkı ABD'de olduğu gibi. Biz de özgür basını destekliyoruz. Türkiye'de hükümet de özgür basını desteklediğini söylüyor. Bir taraftan özgür basından söz ediliyor diğer taraftan gazeteciler nasıl gözaltına alınıyor, bunu anlamıyoruz. Gözaltılarla ilgili suçlamalar nedir, bunu bilmiyoruz.

BALYOZ OPERASYONU: Konuyu yakından takip ediyoruz. Demokrasi için önemli suçlamalardan söz ediliyor ancak suçlamalar nedir tam olarak bilmiyoruz. Biz masumiyet karinesinin unutulmaması gerektiğine inanıyoruz."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley ise  Ricciardone'nin sözlerinin arkasında olduklarını söylemişti.

  'U' DÖNÜŞÜ YAPTI

Gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, "Belli bir dava veya dava konusu üzerine yorum yapmadım. Biz detayları bilmiyoruz. Davanın ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyoruz. Elbette Türkiye bir hukuk devleti. Bu konuda bir soru işareti yok... Bizim Türkiye devletine, insanlarına, yasal sistemine güvenimiz var. Yabancıların anlaması zor olan tuhaf durumlar olduğunda anlamamız için bize yardım edebilirsiniz" diye konuştu. TÜRK-ABD ilişkilerinin geleceği konusunda iyimser olduğunu söyleyen Büyükelçi, Türkiye'de eksen kaymasının söz konusu olmadığını da ifade etti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT