1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD Esed'e Hala Süre Tanıyor
ABD Esede Hala Süre Tanıyor

ABD Esed'e Hala Süre Tanıyor

ABD Dış İşleri Bakanı Kerry yaptığı açıklamada Esed'e bir hafta süre verdiğini açıkladı.

A+A-

İngiltere'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile ortak bir basın toplantısı düzenledi ve Suriye'ye askeri operasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"İngiltere parlamentosu Suriye'ye müdahaleye karşı çıkmasına rağmen bizim ilişkimiz özeldir" diyen Kerry, "Londra'daki gösterileri takdir ediyorum. ABD'de de benzer gösteriler var. Çünkü insanlar savaş istemiyorlar. Ancak insanlığa karşı işlenen bu suça karşı da bir araya gelmek lazım" dedi.

Suriye'de askeri bir çözüm yerine siyasi bir çözümden yana olduklarını belirten Kerry, "Ancak bir taraf çok sayıda insanın ölümüne neden oluyorsa ve kimyasal silah kullanıyorsa, asla müzakere masasına oturamaz" ifadelerini kullanıldı.

EMRİ ESED VERDİ

"Biz Esed rejiminin kimyasal silah saldırısı emrini verdiğini biliyoruz" diyen Kerry,  "Roketlerin nereden atıldığını biliyoruz. Atılan roketlerin hepsinin rejimin kontrolündeki yerlerden, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere atıldığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler denetçilerinin saldırının yaşandığı bölgeye girişinin engellendiğini hatırlatan Kerry, Esed'in dört gün boyunca o bölgeleri bombaladığını belirtti. Muhaliflerin bu saldırıyı gerçekleştirecek teknolojiye sahip olmadıklarını vurgulayan Kerry, "Bana muhaliflerin rejim kontrolündeki bölgelerden nasıl roket attığını açıklayabilir misiniz?" diye sordu. 

ESED 1 HAFTA İÇİNDE KİMYASAL SİLAHLARI TESLİM ETSİN

Okulların scud füzeleri ile vurulduğunu söyleyen Kerry, "Bu kişinin güvenirlirliğiği yoktur ve tavrının karşılıksız kalmanması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı, Esed'in askeri müdahaleyi engelleyebilmesi için elindeki tüm kimyasal silahları önümüzdeki hafta içinde uluslararası topluma teslim etmesi gerektiğini söyledi.

HAGUE: ABD'YE SURİYE KONUSUNDAKİ DESTEĞİMİZ TAM

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise İngiltere'nin ABD'ye Suriye konusundaki diplomatik desteğinin tam olduğunu belirtti. Diplomatik çabaların hızlanmasını sağlayacaklarını vurgulayan Hague, ABD ile birlikte Suriye'ey insani yardımların artırılacağını söyledi. Hague, ayrıca Lübnan ve Ürdün'ün sınırlarının güvenliğinin de önemli olduğunu onlara da bu konuda yardımda bulunacaklarını ifade etti. 

TRT

HABERE YORUM KAT