1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD, Esed Rejiminin Kalması İçin Özel Kuvvet Oluşturdu
ABD, Esed Rejiminin Kalması İçin Özel Kuvvet Oluşturdu

ABD, Esed Rejiminin Kalması İçin Özel Kuvvet Oluşturdu

Uluslararası Strateji ve Araştırma Merkezi Debka Weekly, ABD'nin Esed rejiminin düşmemesi ve ülkedeki muhalif grupların ilerleyişini durdurmak amaçlı savaş operasyon odaları kurduğuna dair bir rapor yayımladı.

A+A-

Debka weekly, internet sitesinde yayınladığı raporla Beyaz Saray'ın yönlendirme ofisi tarafından Ürdün'ün kuzeyinde bulunan ikinci en büyük yerleşim merkezi İrbid'te iki savaş yürütme merkezi  kurduğunu ortaya çıkardı.

Savaş yürütme merkezleri, Suriye devrim güçleri parçası görünen ABD subayları tarafından eğitilen güçlerce direnişçilerin ele geçirdikleri Suriye'nin güney doğu bölgesini kontrol altında tutmak ve Ürdün - Lübnan sınırı ile Irak -İsrail sınırlarını ele geçirmeye yönelik operasyonel faaliyette bulunacak.

Bu iki merkez, ABD'nin Kalifornia eyaletinde bulunan Mc Dill hava üssündeki Özel Kuvvetler Komutanlığı başkanı amiral William Mc Rafon liderliğinde kuruldu.

İki merkeze de emniyet tedbirleri gerekçesiyle adı açıklanmayan ABD'li  general atandı.

Generalin görevi, ABD'li subaylar tarafından planlanan savaş stratejilerini yürürlüğe koymak ve ABD'nin özel kuvvetlerinden ve hava kuvvetlerinden oluşan 12.000 kişiyi Ürdün'de yerleştirmek.

Rapor, söz konusu iki merkezin asıl görevinin Suriye topraklarının yüzde 10'unu kontrolleri altında tutmak olduğunu ifade etti.

Raporda bu merkezden yönetilen güçlerin Nusret Cephesi ve Irak Şam İslam Devleti Grubunun, Lübnan, Ürdün ve İsrail sınırlarına ve Şam'ın merkezine ulaşmalarını engellemek için savaşacakları belirtildi.

Rapor, Washington'un bu plandan asıl gayesinin ülkede bulunanan muhalif grupların Şam'a ulaşmasını ve Esed rejimine son vermesini engelleyerek  ABD'li birliklerin güney bölgelerini kontrol altında tutup Yemen El Kaide'si ile bağını koparmak olduğunu söyledi.

Raporda kurulan iki operasyon odasının Obama ile iyi ilişkileri olduğu bilinen bölge ülkelerinin yöneticilerine duyduğu sorumluluk duygusuna vurgu yapıldı. 

Birinci operasyon odasının ABD, Suudi Arabistan ve Ürdün özel kuvvetlerinden oluştuğu ve Obama'nın Suudi krala verdiği vaat doğrultusunda gerekli görüldüğünde Suriye'de sıcak temas sağlayacak şekilde düzenlendiği bildirildi.

Rapor, Obama'nın bu vaatte bulunma gerekçesini ise Cenevre'de İranla yapılan nükleer anlaşmadan duyulan kaygıların giderilmesi için Suudi Arabistana ve İsrail'e verdiği taahhütlerin bir parçası olarak sundu.

Birinci operasyon odasının görevleri arasında özel seçilecek savaşçıları organize etmek, eğitmek, Suriye'nin değişik yerlerine yayılmalarını sağlamak ve savaş operasyonlarını yönetmek bulunuyor.

Askeri kaynaklar maliyetleri Suudi Arabistan tarafından karşılanan 1.000 savaşçının şu ana kadar Suriye'ye girdiğini aktarıyor. 

İkinci operasyon odası, ABD, Fransa, İngiltere, İsrail ve Katar subaylarından oluşmakta ve bu subayların çoğunluğunun özel hareket komandolarından seçildiği, finansmanının ise Katar tarafından üstlenildiği belirtildi. 

Projeden sorumlu generalin görevelerinden birinin de bu iki yapının çarpışmalarını ve birbirlerinin işlerine mudahale etmelerini engelemek olarak açıklandı.

INCA NEWS

HABERE YORUM KAT