1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. ABD El Kaide Liderlerinden Birini Yakaladı
ABD El Kaide Liderlerinden Birini Yakaladı

ABD El Kaide Liderlerinden Birini Yakaladı

ABD özel birlikleri, Kenya ve Tanzanya'daki ABD Büyükelçiliklerine yönelik bombalı saldırılarla ilgili aranan üst düzey bir El Kaide liderini yakaladı.

06 Ekim 2013 Pazar 10:58A+A-

 

ABD özel birlikleri, Libya'da düzenlediği operasyonda Kenya ve Tanzanya'daki ABD Büyükelçiliklerine yönelik bombalı saldırılarla ilgili aranan üst düzey bir El Kaide liderini yakaladı.

ABD özel birlikleri Libya ve Somali'de El Kaide ve Eş-şebab örgütlerinin üst düzey isimlerine yönelik operasyonlar düzenlerken, Libya'daki operasyonda 15 yıl önce Kenya ve Tanzanya'daki Amerikan Büyükelçiliklerine yapılan bombalı saldırılarda rol aldığı gerekçesiyle aranan üst düzey bir El Kaide liderini ele geçirdi.

FBI'ın "en çok arananlar" listesinde yer alan ve başına 5 milyon dolar ödül konulan El Kaide liderlerinden 49 yaşındaki Ebu Anas el Libi, Libya'nın başkenti Trablus'ta düzenlenen operasyonda yakalandı. 

Pentagon Sözcüsü George Little, el Libi'nin "şu anda Libya'nın dışındaki güvenli bir noktada ABD ordusu tarafından yasalara uygun şekilde gözaltında tutulduğunu" bildirdi.

Amerikan haber ajansı AP'nin bildirdiğine göre, Amerikalı üst düzey bir askeri yetkili, el Libi'nin yakalandığı operasyonun, Kuzey Afrika'da terörle mücadele operasyonları yürüten "Delta Force" özel birlikleri tarafından düzenlendiğini belirtti.

El Libi, ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki Büyükelçiliklerine 7 Ağustos 1998 tarihinde düzenlenen ve 220'yi aşkın kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılarda rol aldığı gerekçesiyle New York'taki bir Federal Mahkeme tarafından suçlanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT