1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Dışişlerine "Gazeteciye Kötü Muamele" Eleştirisi
ABD Dışişlerine "Gazeteciye Kötü Muamele" Eleştirisi

ABD Dışişlerine "Gazeteciye Kötü Muamele" Eleştirisi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov'la görüşmesinde bir gazetecinin dışarı çıkarılmasında Amerikalı görevlinin rolü inceleniyor.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Özbekistan'a düzenlediği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüşmesinde bir gazetecinin, soru sormak istemesi üzerine toplantının yapıldığı yerden çıkarılmasında, Amerikalı bir görevlinin rolünün araştırıldığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu Yöneticisi Elizabeth Trudeau'ya günlük basın toplantısında, başka ülkelerdeki basın özgürlüğünden bahsetmesinin ardından dün Özbekistan'da Kerry ile Kerimov arasındaki toplantının yapıldığı odadan bir gazetecinin Amerikalı bir görevlinin de müdahil olmasıyla çıkarılması soruldu.

"ABD'nin Özbekistan'da insan hakları ihlalleri konusunda sürekli eleştiri yaptığını fakat olayın yaşandığı görüntülerde gazetecinin sorusu üzerine Amerikalı görevlinin gazeteciyi işaret ederek 'Onu dışarı çıkarın' şeklinde çağrıda bulunması sorunlu bir yaklaşım değil mi" şeklinde yöneltilen bir soru üzerine Trudeau, "Kayıttaki görüntüleri inceleyeceğiz ve orada bulunanlarla konuşacağız. Görünen şudur ki standart bir işlem yapılmış. Fotoğraf çekimleri sırasında insanlar odanın dışına çıkartılmış" dedi.

Gazetecilerin konu hakkındaki ısrarlı sorularıyla karşılan Trudeau, olayın gazetecinin fotoğraf çekimi anında yüksek sesle soru sorması sonrasında yaşandığını belirterek, "Birçoğunuzun da bildiği gibi ve her zaman meydana gelen çok normal bir olay. Bakan Kerry ve Özbek lider cevap vermemeyi tercih etti" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı basın bürosu görevlileri ve güvenlik güçlerinin gayret göstererek gazetecilere görevlerini yapması için çalıştığını savunan Trudeau, "Fakat biz de mükemmel değiliz" ifadesini kullandı.

Trudeau, "Ne olduğunu araştıracağız ve gözden geçirip nasıl düzeltebileceğimizi bulursak kesinlikle yapacağız" şeklinde konuştu.

Pazar günü Semerkand'da yaşanan olayda, Amerikalı bir gazeteci Kerimov'a Özbekistan'da insan hakları üzerine bir soru sormuş fakat Kerimov soruyu yanıtsız bırakmıştı. Soruyu soran gazeteci, Amerikalı güvenlik güçlerinin de yardımıyla Özbek güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkartılmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT