1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD Destekli PYD Fırat Çevresinde Harekete Geçti!
ABD Destekli PYD Fırat Çevresinde Harekete Geçti!

ABD Destekli PYD Fırat Çevresinde Harekete Geçti!

Suriye'nin Rakka ilinde IŞİD ile çatışmaları durduran PYD, Fırat nehrine ağırlık verdi.

A+A-

PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD'nin başını çektiği güçler Fırat nehrinin çevresinde 1 belde ve 11 köyü IŞİD'den aldı. İki örgütün Rakka'daki çatışmaları dururken, PYD ağırlığını Fırat nehrinin batısına veriyor.

Ekim 2015'te ABD'nin teşvikiyle kendisine yakın Kürt ve Arap grupları “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) çatısı altında toplayan PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde Fırat nehri çevresindeki hareketliliği sürüyor. PYD bölgedeki operasyonları SDG adı altında yürütüyor.

AA muhabirinin yerel kaynaklarından edindiği bilgiye göre, PYD'nin Fırat'ın batısında ele geçirdiği yerler arasında Ebu Kalkal beldesi, Maşi, Munihal, Sakaviya, Sandaliya, Garrah, Halula ile Hirbet Ar Rus köyleri, Tişrin beldesinin güneyindeki Cebel Şaş ve Rumeylat köyleri bulunuyor. Örgüt, Fırat'ın doğusunda da Tel Osman ve Karakozak köylerinde kontrolü sağladı. Bunların dışında Tişrin barajının kuzeybatısındaki Necm kalesini PYD unsurları ele geçirdi.

Kaynaklar, PYD'nin Fırat nehrinin batısındaki Ebu Kalkal bölgesi ile Maşi bölgesinde tüm kuvvetlerini topladığını ve IŞİD kontrolündeki Münbiç'e, Hirbet Ar Rus köyü üzerinden saldırma hazırlığında olduğunu bildirdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Fırat çevresinde PYD ile çatışma hattındaki IŞİD mevzilerini zaman zaman havadan vuruyor. Özellikle IŞİD'in Cerablus'tan takviye gönderdiği ikmal yollarını hedef alan koalisyon, Münbiç'teki IŞİD unsurlarına da dün ve bugün birer saldırı düzenledi.

AA muhabirine bilgi veren Türkmen köylerinin sakinleri de PYD güçlerinin ABD'nin havadan desteğiyle Fırat'ın doğusunda bulunan Türkmen Karakozak köyü çevresindeki stratejik öneme sahip dağların kontrolünü sağladığını bildirdi.

Kaynaklar, PYD'nin, SDG içerisindeki diğer bazı etnik unsurlar üzerinden bölgedeki Arap ve Türkmenlerin desteğini kazanmak için yoğun çaba sarf ettiğini anlattı.

HABERE YORUM KAT