1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Büyükelçisi'nden Hendekçi Akademisyenlere Destek
ABD Büyükelçisi'nden Hendekçi Akademisyenlere Destek

ABD Büyükelçisi'nden Hendekçi Akademisyenlere Destek

ABD Ankara Büyükelçisi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermek ile eşdeğer değildir" dedi.

A+A-

ABD Büyükelçisi John Bass yaptığı yazılı açıklama ile 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisine imza atan akademisyenlere destek verdi.

Bass, "Söz konusu akademisyenlerin görüşlerine katılmamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu etkesi olduğunu düşünüyoruz" dedi.

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass Twitter adresinden ifade özgürlüğüne ilişkin açıklama yaptı. John Bass açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Güneydoğu'da yaşanan çatışmalarla ilgili görüşlerini ifade ettikleri için akademisyenler hakkında soruşturmalar açıldığı ve cezalar verildiğine dair haberler görmekteyiz. Söz konusu akademisyenler tarafından dile getirilen görüşlere katılmamamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu bir etkisi olmasından endişe ediyoruz. Demokratik toplumlarda vatandaşların görüşlerini, hatta ihtilaflı veya rağbet görmeyen görüşlerini bile, ifade edebilme fırsatına sahip olmaları bir zorunluluktur. Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermek ile eşdeğer değildir. Hükümet eleştirisi ihanet ile eşdeğer değildir. Türk demokrasisi rahatsız edici fikirlerin serbestçe ifade edilmesini kucaklayacak kadar güçlü ve dirençlidir." dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum