1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Balonu Patlamaya Hazır
ABD Balonu Patlamaya Hazır

ABD Balonu Patlamaya Hazır

Marc Faber: 'ABD olarak biz bir balon yaratıyoruz. Kaldıraç ya da borç olarak çok büyük bir balonumuz var' dedi.

A+A-

Marc Faber, FED'in varlık balonunun insanların servetlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya bıraktığını kaydederek, 'ABD olarak biz bir balon yaratıyoruz. Kaldıraç ya da borç olarak çok büyük bir balonumuz var' dedi.

Doktor Kıyamet lakaplı yatırımcı Marc Faber, FED'in yarattığı varlık balonuyla insanların servetlerini kaybetme riskinin olduğunu söyledi. 'Doktor Kıyamet'ten ABD Merkez Bankası FED'in varlık alımı stratejisine oldukça farklı bir yorum geldi. CNBC'ye konuşan ünlü yatırımcı Marc Faber, FED'in parasal genişleme stratejisiyle varlık balonu yarattığını söyledi ve şöyle devam etti:

KAYIP SÜRECİNE GİRİLECEK

'ABD olarak biz bir balon yaratıyoruz. Kaldıraç ya da borç olarak çok büyük bir balonumuz var' Faber, Nisan 2012'de dünyada insanların büyük bir varlık kaybı sürecine gireceğini ve zengin kesimlerin mal varlıklarının yarısından fazlasını kaybedeceğini söylemişti. Doktor Kıyamet bu konudaki görüşlerini yineledi ve FED'in yarattığı varlık balonundan dolayı insanların mal varlıklarını kaybetme riskinin devam ettiğini belirtti. Faber, er ya da geç deflasyonist bir çöküşün yaşanacağını belirtti.

ALIMLAR DAİMİ OLABİLİR

Ünlü yatırımcı, FED'in azaltması beklenen varlık satın alımlarının daimi olacağını söyledi. Faber, şu anda sorulması gereken sorunun FED'in ne zaman varlık azaltacağı değil, varlık alımlarını ne zaman artıracağı olması gerektiğini kaydetti. Faber, 'Asıl soru, FED ne zaman varlık alımlarını aylık 150 milyar dolar, 200 milyar dolar ya da 1 trilyon dolara çıkaracak?' dedi.

FED'in çıkış stratejisi yok

Faber, uzun bir süredir FED'in parasal genişleme stratejisinin devam edeceğini söylüyor. Doktor Kıyamet katıldığı programda, 'Acil bir durumu düzeltmek için başlatılan programlar her zaman devam etmiştir. Geçici önlemler her zaman kalıcı olmuştur' ifadelerini kullandı. Faber ek olarak, FED'in kendini çıkış stratejisi olmayan bir pozisyona soktuğunu belirtti.

YENİ ŞAFAK

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT