1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. ABD Bagram Cezaevini Karzai Yönetimine Devretti!
ABD Bagram Cezaevini Karzai Yönetimine Devretti!

ABD Bagram Cezaevini Karzai Yönetimine Devretti!

Gelecek yıl Afganistan’dan tamamen çekileceğini açıklayan ABD, Kabil’in kuzeyindeki Bagram askeri cezaevinin idaresini bütünüyle Karzai yönetimine bıraktı.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Bagram cezaevinin devredilmesi konusu uzun bir süredir gündemdeydi. Ne var ki, işgalci ABD ordusu Taliban güçlerinin hedefi olacağını düşündüğünden dolayı bunu sürekli erteliyordu.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in Karzai ile hafta sonu yaptığı telefon görüşmesinin ardından bugün düzenlenen bir törenle cezaevi tümüyle Afgan ordusunun denetimine bırakıldı.

Aslında bu devrin 9 Mart’ta tamamlanması planlanmıştı fakat son aşamada çıkan bir pürüz yüzünden ertelenemişti. Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin bu cezaevinde tutulan “masum” kişilerin serbest bırakılacağını açıklaması Amerikalıların tepkisine yol açmıştı.

Eylül ayında ABD ordusu Bagram’daki 3.000 den fazla tutuklunun kontrolünü Afgan yetkililer devretmesine rağmen 50 yabancı ve anlaşmanın yapıldığı Mart 2012’den sonra tutuklanan yüzlerce Afganlı Amerikalıların denetiminde kalmıştı.

Öte yandan Katar’da Taliban’ın büro açmasının ardından Karzai’nin gelecek hafta bu ülkeye bir ziyarette bulunacağı bildiriliyor. Afganistan yönetimi yakın zamana kadar Taliban’ın Katar’da büro açmasına karşı çıkmaktaydı.

Taliban Karzai ile doğrudan görüşmeler yapmayı reddederken, Afgan Dışişleri Bakanlığı ise barış görüşmeleri için Taliban’ın el-Kaide ile tüm ilişkilerini kesmesini ve teröre son vermesini talep ediyor.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum