1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD, Bağdat'taki Elçiliğini 100 Askerle Boşaltıyor
ABD, Bağdat'taki Elçiliğini 100 Askerle Boşaltıyor

ABD, Bağdat'taki Elçiliğini 100 Askerle Boşaltıyor

ABD, Bağdat Büyükelçiliği’ndeki diplomat ve çalışanlarını hızlı bir şekilde tahliye etmek için 100 civarında asker görevlendirdi.

A+A-

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün de yer aldığı grupların Bağdat’a doğru ilerlemeye çalışmasından sonra büyükelçiliği tahliye etme kararı alan Washington yönetimi, aralarında deniz piyadelerinin de olduğu bir ekip ile büyükelçilik binasının tahliyesini gerçekleştiriyor. Elçilik görevlilerin Ürdün’ün başkenti Amman’a gönderileceği belirtildi.  

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’a gidecek vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu. Bakanlık, zorunlu olmadıkça Irak’a gidilmemesi gerektiğini, ülke içinde seyahatin güvenli olmadığını duyurdu.

Psaki: 1700 Şii Askerin Öldürülmesi Korkunç

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, IŞİD’in Irak’ın Tikrit şehrinde 1700’den fazla Şii’yi öldürdüğü iddialarına ilişkin, "Korkunç" yorumunu yaptı. Psaki, ABD’nin yaşanan katliamı kabul edemeyeceğini ifade ederek “Direnişçilerin hedefleri bütün Iraklıların kalplerine korku salmak ve insanlar arasında mezhepsel bölünme oluşturmaktır” dedi. 

 

HABERE YORUM KAT