1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. ABD Askerleri Operasyon İçin Erbil'de
ABD Askerleri Operasyon İçin Erbil'de

ABD Askerleri Operasyon İçin Erbil'de

90 ABD askerinin IŞİD'e yönelik operasyon için Erbil'in Mahmur ilçesindeki askeri kampa yerleştirildiği belirtildi.

A+A-

Irak Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD'e yönelik operasyona katılacak 90 ABD askeri, Erbil'e 70 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmur ilçesindeki askeri kampa geldi.

AA muhabirine konuşan Irak Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi Naif Şemeri, "ABD askerlerinin Musul'a yakın bir yerde konuşlandığı bilgisini aldık. Fakat Musul operasyonuna katılıp katılmayacakları, Irak hükümeti ve Musul İl Meclisi'nin kararına bağlıdır" dedi.

Şemeri, daha önce de koalisyon güçleri ve ABD'ye bağlı küçük askeri birliklerin uçaklarla Musul'un Rabia nahiyesine indirildiğini hatırlatarak, "Bu birlikler, Irak hükümeti, Kürdistan bölgesi ve koalisyon güçlerinin oluşturduğu operasyon birimi tarafından yönlendirilecek. Musul operasyonu için hazırlıklar sürüyor. Çok gecikeceğini sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk başkanlığındaki askeri heyet, hafta içinde Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani ile görüşmeler yapmıştı.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul 10 Haziran 2014'te IŞİD'in eline geçmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum