1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Arap Devrimlerinden Neden Rahatsız?
ABD Arap Devrimlerinden Neden Rahatsız?

ABD Arap Devrimlerinden Neden Rahatsız?

CIA Eski Şefi Michael Sheuer, ABD yönetimine tavsiyelerde bulunduğu konuşmasında Batının Arap devrimlerindeki İslamcı rolü yeterince algılayamamasından şikayet etti.

A+A-

 

Eski CIA Şefi Michael Sheuer Washington Post'ta yazdığı makale sonrası ABD basının yeniden ilgi odağı oldu.

Sheuer katıldığı Agenda isimli Tv programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ABD, Kanada ve Batı Avrupa olarak tanımladığı Batılı devletlerin, Arap dünyasında başlayan halk hareketlerinin arkasındaki itici gücün İslami Hareketler olduğu gerçeğini yeterince anlayamadığını söyledi.

Sheuer, ABD'li analistlerin İslam dünyasında yaşanan değişimler hakkındaki kanaatlerini, sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen gençler ya da liberal demokrat oluşumlar vasıtasıyla belirlerdiğini, oysa ki bölgedeki İslami yapıların halklar üzerinde iyi bağlantıları ve güçlü geçmişleri olduğunu vurgulayarak: "Müslüman Kardeşlerin bölgede 50 yıllık, El Kaide tabanlı hareketlerin ise 25 yıllık geçmişi ve deneyimi var" dedi.

Sheuer, Müslüman halkların inanç ve eğilimlerini değerlendirmek üzere yıllardır çalışmalar yürüten birisi. Sheuer şöyle diyor: " Ben inanç gücünü görmemezlikten gelemiyorum. Ve şunu anlamakta zorlanıyorum: Kaosun, belirsizliğin ve şiddetin hakim olduğu şu zamanda Libya'daki ve Mısır'daki Müslümanların hayatlarını 1400 senedir düzenleyen ve şereflendiren bir dini bırakıp yerine yabancı ve putperestlik olarak gördükleri laik demokrasiyi benimseyeceklerini nasıl düşünebiliyorsunuz?"

CIA'de Usame b. Ladin'i yakalamakla görevli birimin başında bulunan Michael Sheuer emekli olduktan sonra Georgetown Üniversitesi'nde profesör olarak çalışmalarını sürdürüyor. (Pressmedya)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum