1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. ABD Afganistan'dan Askerlerini Çekme Süresini Uzattı
ABD Afganistan'dan Askerlerini Çekme Süresini Uzattı

ABD Afganistan'dan Askerlerini Çekme Süresini Uzattı

ABD Başkanı Obama, 9 bin 800 askerin 2016 sonuna kadar Afganistan'da kalacağını bildirdi.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Afganistan'daki askerlerini çekme süresini uzattığını açıkladı.

Beyaz Saray'da ülkesinin yeni planı konusunda açıklama yapan Obama, Afganistan'da bulunan 9 bin 800 askerin 2016'nın sonuna kadar ülkede kalacağını, 2016 sonunda ya da görev süresinin biteceği 2017 başında asker sayısının 5 bin 500'e indirileceğini bildirdi.

Obama, Amerikan askerlerinin bir bölümünün Afgan güvenlik güçlerini eğitmeye devam edeceğini, ülkede El-Kaide gibi örgütlerle mücadelenin süreceğini kaydetti. ABD Başkanı, Afganistan'da varlığı bulunan 42 ülke ile çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

"Afganistan'ın bir kez daha ülkemize saldıranlara sığınma yeri olmasına izin vermeyeceğim" diyen Obama, Afgan güçlerinin bazı kazanımlar elde ettiğini ancak ülkede güvenliği sağlamada hala yeteri kadar güçlü olmadığını kaydetti. 

Obama, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile görüşmesinde de Gani'nin bu konuyu dile getirdiğini ve ABD'nin desteğinin devam etmesini istediğini aktardı.

ABD Başkanı Obama, geçen yıl yaptığı açıklamada, 2016 sonuna kadar Afganistan'daki askerleri çekmeyi planladığını, yalnızca bin kadar askerin Kabil'deki ABD Büyükelçiliği'ni korumak üzere ülkede kalacağını söylemişti.

AA

HABERE YORUM KAT