1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD 2010’da Darbeden Korkmuş!
ABD 2010’da Darbeden Korkmuş!

ABD 2010’da Darbeden Korkmuş!

WikiLeaks’e göre, 22 Şubat 2010’da Balyoz tutuklamaları başlayınca ABD Büyükelçisi Jeffrey, Washington’a kripto geçti: “Bu adım, beklenmedik bir askerî tepkiyi tetikleyebilir.”

20 Ocak 2011 Perşembe 14:15A+A-

İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan Wikileaks belgelerine göre ABD'li diplomatlar, geçen yıl Balyoz operasyonu sırasında üst düzey askerlerin tutuklanmasının, "beklenmedik bir askerî tepkiyi" tetikleyebileceğinden kaygılanmış.

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nin geçen şubat ayındaki tutuklamalar sonrasında gönderdiği James Jeffrey imzalı iç yazışmada, Türk demokrasisine yönelik bir tehditten duyulan endişe, "Bazı bilgili büyükelçilik yetkilileri, bu son adımı bir tür beklenmedik askerî tepkiyi tetikleyebilecek çok daha ciddi bir provokasyon olarak görüyor. Göreceğiz" sözleriyle dile getiriliyor.

Polemiklere Arınç giriyor

Tutuklamaların ardından ne TSK'dan ne de hükümetten bir tepki geldiğini yazan Jeffrey Başbakan Erdoğan'ın "Polis, sadece yargının kararını uyguluyor" diyerek geride durmayı tercih ettiğini, 'onun saldırgan adamı' (his attack dog) Bülent Arınç'ın ise daha fazla polemik yaptığını anlatıyor. Jeffrey, Arınç'ın ayrıca yaptığı açıklamalarla gelişmeler için bir tür "zaman değişiyor" ve "Türkiye normalleşme dönemine giriyor" havası yaratmaya çalıştığını söylüyor.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz

TSK'nın hemen tepki vermemesini ise iki ihtimale bağlıyor Jeffrey: "Ordu ya soruşturmaya izin vererek demokratikleşme sürecinin devam etmesini sağlayacak ya da AKP'nin henüz kanıtlanmamış birtakım iddialara sırtını dayamasını bekleyecek." Kriptoda ayrıca Ergenekon olaylarına ilişkin "olgular" sıralanırken, "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" ifadeleri kullanılıyor: "Ordunun gerekli gördüğünde siyasi olaylara müdahale planları olduğu aşikar ve bunu halkın referandumla onayladığı 1982 Anayasası'na dayandırabilir. Bu anayasa, orduya demokratik hükümetlerin Atatürk ilkelerine bağlılığını denetlemeye yönelik kilit bir rol veriyor. Bu, ordu ile bürokrasi ve yargıdaki dostlarınca tanımlanan bir rol."

O halde, dikkat edin

'Belaltını hedef alan soruşturmaların seçim politikasına da bağlı olduğunu' belirten Jeffrey, 'emniyet ve yargı yetkililerinin kaba ve otoriter tavrından' da söz ediyor: "ABD'de olsa savcı ya da dedektif söz konusu generalleri ziyaret ederdi. Karakola çağrılır, hakları okunurdu. Suçlamalar, tutuklamalar, gözaltılar ancak çok güçlü kanıtlar ve davanın mahkemede kazanılacağı yolunda sağlam bir kanaatin oluşmasının ardından yapılırdı. Burada ise öyle değil." Bu şekilde aşağılanan birçok kişinin serbest bırakıldığını da aktaran kripto şu sözlerle tamamlanıyor: "Burada hiç kimse tüm bu koreografinin nerede bozulacağından emin olamaz. O halde, dikkat edin."

Operasyon başlayınca Or'lar zirvesi yapıldı

Balyoz soruşturması kapsamında 22 Şubat 2010'da emekli generaller ve muvazzaf subayların gözaltına alınması üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları ile birlikte bütün orgeneral ve oramiralleri Ankara'da toplamıştı. Genelkurmay, rahatsızlığın boyutunu anlatmak için tek cümleyle "Bütün orgenaral ve oramirallerin dün karargâhta toplandı" açıklaması yapmıştı.

(Taraf)

HABERE YORUM KAT