1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas'ın Kimliklerde Din Hanesini Çıkarmasına Tepki
Abbas'ın Kimliklerde Din Hanesini Çıkarmasına Tepki

Abbas'ın Kimliklerde Din Hanesini Çıkarmasına Tepki

Hamas milletvekillerinden Hüsni El-Buruni, Mahmud Abbas'ın Filistinlilerin kimlik kartlarındaki din hanesinin kaldırılması kararının akideden sapma ve devletin laikliğini vurgulama anlamına geldiğini söyledi.

A+A-

İslami Direniş Hareketi (Hamas) milletvekillerinden Hüsni El-Buruni, Mahmud Abbas yönetimin Filistinlilerin kimlik kartlarındaki din hanesinin kaldırılması kararının akideden sapma ve devletin laikliğini vurgulama anlamına geldiğini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi'ne konuşan El-Buruni, "Bu karar, Müslümanın kompleksine ve dininden uzaklaşmasına, kurulması beklenen devletin laikliğine, ümmetin akidesinden ve fikrinden sapmasına işaret etmektedir" dedi.

Abbas'ın kararının sadece kimlikten bir kelimenin silinmesi anlamına gelmediğini ve gelecekte söz konusu kararın yansımalarının olacağını ifade eden El-Buruni, kararın tüm sabitelerin sarsılmasının ön adımı olduğunu ve Filistinlilere İslam sıfatı veren İslam şeriatıyla ilgili özel kanunları tehdit ettiğini söyledi.

Mahmud Abbas veya başkasının Filistin Parlamentosu'nun onayı olmadan bu tür kararlar almasının anayasaya aykırı olduğuna dikkat çeken El-Buruni, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'tan ve tüm Filistinli gruplardan Filistin Parlamentosu'nun yeniden çalışmaya başlamasını sağlamalarını istedi.

Nablus milletvekili Hüsni El-Buruni, Filistin Yönetimi Başkanlığı'nın son dönemde Filistin Parlamentosu'nın onayı olmadan kadınları , bütçeyi ve diğer bazı konuları ilgilendiren kararlar aldığını söyledi.

FİEM

HABERE YORUM KAT