1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas'ın Esir Yorumuna Filistinlilerden Tepki
Abbasın Esir Yorumuna Filistinlilerden Tepki

Abbas'ın Esir Yorumuna Filistinlilerden Tepki

Mahmud Abbas'ın İsrail askerlerinin esir alınmasıyla ilgili ifadesi Filistin'de tepki gördü.

A+A-

Mahmud Abbas'ın geçtğimiz günlerde İsrail askerlerinin esir alınmasının yanlış olduğuyla ilgili ifade ettiği cümleler Filistin'de yaşayan esir yakınlarından tepki gördü. 

Ürdün Ölü Deniz'de katıldığı panelde esir takasında kullanılmak üzere İsrail askeri kaçırılmasına karşı çıkan Mahmud Abbas'ın bu konudaki açıklamaları esir aileleri tarafından ciddiye alınmadı. Abbas ayrıca geçen yıl 96 İsrail askerinin Filistin Yönetimi kontrolündeki bölgelere yanlışlıkla girdiğini ve silahlarıyla birlikte yakaladıkları askerleri sağ-salim İsrail ordusuna teslim ettiklerini söylemişti.

"Biz Müzakere Etmiyoruz, Direniyoruz"

Abbas'ın bu açıklamalarına esir aileleri büyük tepki gösterdi. Esir milletvekili Muhammed Et-Tal'ın eşi, Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Biz müzakereler yoluyla değil direniş yoluyla gerçekleşecek her esir takasını kabul ediyoruz. Müzakereler bizi bu hale getirdi. Abbas'ın söyledikleri kabul edilemez. Eşim seçilmiş milletvekili olduğu halde Şubat ayından beri idari hapis cezasıyla cezaevinde tutuluyor. Toplam sekiz yıl işgal zindanlarında yattı. Abbas'ın metodu bize özgürlük ve sevinç getirmiyor."

"Abbas Başkanlık İçin Tavizler Veriyor"

Özgürlüğüne kavuşan esirlerden Rami Avad ise Mahmud Abbas'ın ciğerparesinin işgal zindanlarında olmadığını ve çocuklarının bolluk içinde yüzdüğünü, ayrıca Abbas'ın başkanlıkta kalmasının vereceği tavizlere bağlı olduğunu ve bu nedenle söz konusu açıklamaları yaptığını söyledi.

Hamas'ta Tepki Gösterdi

İzzeddin El-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, sosyal paylaşım sitelerinden Twitter'daki hesabında bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İsrail askerlerinin esir alınmasını reddedenler, özgürlüğe susamış binlerce esirin çektiği acıları görmezden geliyorlar" dedi.

"Bu Bizim Özümüzde Var"

Ebu Ubeyde, işgal zindanlarında tutulan Filistinli esirlerle takas için İsrail askeri esir almanın Filistin halkının kültürünün özünde yer aldığını ifade ederek, bunun Filistin halkı ve direnişi için övünç kaynağı olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT