1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas Yönetimi Eylülden Önce Seçim Kararı Aldı
Abbas Yönetimi Eylülden Önce Seçim Kararı Aldı

Abbas Yönetimi Eylülden Önce Seçim Kararı Aldı

Mısır ve Tunus'taki halk devrimleri ile barış müzakerelerinde İsrail'e tavizler verildiğini ifşa eden gizli belgelerin ardından zor durumda kalan Mahmud Abbas Yönetimi, devlet başkanlığı ve genel seçimlerin eylül ayından önce yapılmasına karar verdi.

13 Şubat 2011 Pazar 06:59A+A-

Karar dün Mahmud Abbas'ın yardımcısı Yaser Abdrabbo tarafından açıklandı. Ancak seçimler için kesin bir tarih telaffuz edilmedi. Gazze Şeridi'nde kontrolü elinde bulunduran Hamas ise seçimlere katılmayacağını bildirdi. Hamas sözcüsü Fevzi Barhum, "Hamas seçimlerde yer almayacak. Ona meşruluk kazandırmayacağız. Sonuçlarını tanımayacağız." dedi. Mahmud Abbas'ın görev süresi, Ocak 2009'da dolmuş, ancak seçimler belirsiz bir tarihe ertelenmişti.

Bu arada başmüzakereci Saib Erakat'ın dün istifa ettiği bildirildi. Abbas'ın yardımcısı Abdrabbo, Erakat'ın istifasını sunmasıyla ilgili olarak, El Cezire televizyonu tarafından ocak ayında yayımlanan belgelere atıfta bulunarak, ''Erakat makamından çalınan belgelerle ilgili sorumluluğunu yerine getirdi.'' dedi. Filistin yönetimini derinden sarsan belgelere göre Filistinli Başmüzakereci Erakat, görüşmelerde İsrail'e tarihlerindeki en büyük Yaruşalayim'i (Kudüs'ün İbranicesi) önerdiği belirtiliyordu.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT