1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas: Sina'nın Bir Kısmının Gazze'ye İlhakını Redettik
Abbas: Sina'nın Bir Kısmının Gazze'ye İlhakını Redettik

Abbas: Sina'nın Bir Kısmının Gazze'ye İlhakını Redettik

Abbas Sina Yarımadası'nın bir kısmının Gazze'ye ilhakını reddettiklerini söyledi

A+A-

Mahmud Abbas, "Filistinli mültecilerin yerleştirilmesi için Sina Yarımadası'nın bir kısmının Gazze'ye ilhak edilmesi yeniden önerildi, biz reddettik" dedi.

Abbas, Fetih Hareketi ile gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail'in eski müsteşarlardan İgor Ayland'ın 1956 yılında sunduğu "Filistinli mültecilerin yerleştirilmesi için Sina Yarımadası'nın bir kısmının Gazze'ye ilhak edilmesi" önerisinin yeniden gündeme getirildiğini ancak bunu reddettiklerini aktardı.

Abbas, şöyle konuştu:

"Proje yeniden gündeme getiriliyor, biz bunu kabul etmeyeceğiz dedik. Her halükarda kim sunarsa, kim kabul ederse etsin, bu konu şimdi kesinlikle gündemde değil ve Filistin halkı bunu hiçbir zaman kabul etmeyecek. İsrail için Batı Şeria ve Kudüs'ün dışında Gazze'de Filistin hükümeti kurulmasında bir sakınca yok."

Başkenti Kudüs olan ve 1967 sınırlarında kurulacak Filistin devleti konusunda ısrarlı olduklarını dile getiren Abbas, barış müzakerelerinde ilerleme olmaması durumunda Filistin yönetiminin, aralarında Roma Protokolü'nün de bulunduğu 522 uluslararası heyet ve örgüte katılacağını aktardı.

Filistin yönetiminin, kurulduğu 1994 yılından beri sabit haklarından hiçbir şekilde taviz vermediğini ve ileride de vermeyeceğini vurgulayan Abbas, "İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başlamasından itibaren, Hamas ile aralarında ihtilaf olmasına rağmen Mısır'dan bir girişim sunmasını istedik. Mısır'ın sunduğu girişim bir çok itiraz ve reddetmeyle karşılaşsa da masada görüşülmesi gereken tek girişimin bu olduğu konusunda ısrar ettik" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT