1. YAZARLAR

  2. Fehmi Huveydi

  3. Abbas Filistin'i utandırıyor
Fehmi Huveydi

Fehmi Huveydi

Yazarın Tüm Yazıları >

Abbas Filistin'i utandırıyor

A+A-

Filistin Yönetimi Başkanı Abbas'ın İsrail'den Gazze saldırısını sürdürmesini istediği iddiası soruşturulmalı ve Abbas'tan hesap sorulmalı

Filistin’de yaşananlar soruşturma açılmadan geçiştirilmemeli. Filistin Yönetimi’nin ve özellikle de Başkan Mahmud Abbas’ın tutumları konusunda tekrarlanan bütün bilgiler, söylentiler ve şüpheler gerçeğin en kısa zamanda ortaya çıkarılmasını gerektirecek kadar şoke edici ve korkunç. Mısır gazetesi Şuruk 6 Ekim’de, Abbas’ın Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik tehlikelerin ele alınması için bir Arap zirvesi düzenlenmesine pek istekli yaklaşmadığını yazdı. Gazetenin Filistinli bir kaynağa dayandırdığı iddia şöyle: Abbas, İsrail’i Gazze’de insanlık karşıtı suç işlemekle itham eden uluslararası raporun BM İnsan Hakları Konseyi’nde oylanmasını erteleme kararı sebebiyle Filistin heyetinin böyle bir Arap toplantısında eleştirilmesini istememiş. Bu skandalın Arap kamuoyundaki yankıları sürüyor.

Fakat görünen o ki skandalların listesi düşündüğümüzden daha uzun. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da geçmişteki basın açıklamalarında, Filistin Yönetimi’nin İsrail’e Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılmasını önermesini kabul edilemez bulup, Ramalllah’taki yönetimin savaşın Hamas düşene kadar sürmesini istemesini gerekçe olarak göstermişti. Bu bilgiler Filistin Yönetimi’nin söz konusu saldırıya yönelik yaklaşımına dair şüpheleri tazeledi.

 Mısır gazetesi Düstur da yine 6 Ekim’de, Filistin Yönetimi’nin iki temsilcisiyle iki İsrail temsilcisi arasında bir toplantı yapıldığını yazdı. Habere göre, İsrail heyeti Filistin tarafından Goldstone raporunun onaylan-mamasını istemiş, ancak Filistinliler talebe olumlu yanıt vermeyi reddetmiş. O noktada İsrail heyeti üyelerinden Albay Eli Abraham, eski İsrail dışişleri bakanı Tzipi Livni’nin de katılımıyla Abbas’la İsrail savunma bakanı Ehud Barak arasında yapılan görüşmeyi aktaran videoyu göstermiş. Kayıtta, Abbas’ın Gazze savaşının sürmesi gerektiğine ikna etmeye çalıştığı Barak tereddüt içinde görünüyor.

Gazete ayrıca Abraham’ın Filistin heyetine, İsrailli yetkili Dov Weisglass’la Abbas’ın sekreteri Tayyib Abdürrahim arasındaki bir telefon görüşmesi kaydını gösterdiğini de yazdı. Konuşmada Abdürrahim “İsrail ordusunun Cebaliye ve Şati mülteci kamplarına girmesi için şartlar hazır. Bu müdahale Gazze’deki Hamas yönetimini sona erdirecek ve onları teslim olmak zorunda bırakacak” diyor. Kayda göre Weisglass Abdürrahim’e böyle bir müdahalenin binlerce sivilin ölümüne yol açacağını belirtiyor. Filistinli yetkilinin yanıtıya şöyle: “Sivillerin hepsi Hamas’a oy verip kendi geleceklerini seçti.”

Rivayete göre İsrail heyeti Filistin temsilcilerini, raporun onaylanmasını desteklemeleri durumunda bu malzemeleri BM’ye ve medya organlarına vermekle tehdit etmiş. Bu da Filistin Yönetimi heyetini talebi yerine getirmeye ve Goldstone raporunun onaylanmaması taahhüdünü imzalamaya sevk etmiş. Bu tehlikeli sözlerin göz ardı edilmesi veya bilgilerin sağlamlılığına rağmen kaynaklarından şüphe edilmesiyle yetinilmemeli. Filistin Yönetimi liderlerinin hesap vermesi ve yaşananların sorumluluğunu üstlenmesi için soruşturma açılması gerekiyor.

(Katar gazetesi Şark, 7 Ekim 2009)

RADİKAL

YAZIYA YORUM KAT