‘Abbas Bizi Sırtımızdan Hançerledi’

05.07.2011 00:57
‘Abbas Bizi Sırtımızdan Hançerledi’
Özgürlük Filosu-2 aktivistleri yardımların Gazze'ye BM yoluyla gönderilmesi teklifine karşı çıktı.

Özgürlük Filosu-2'ye katılan aktivistler, Yunanistan'ın aktivistlerin ülkelerine geri dönmeleri ve yardımların Birleşmiş Milletler gözetiminde Gazze'ye Aşdod veya El-Ariş limanı aracılığıyla nakledilmesi önerisini reddettiklerini bildirdi.

Yunanistan'ın önerisinin Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Yunanistan Dışişleri Bakanı arasındaki görüşmenin ardından geldiğini öğrenen aktivistlerin Abbas'a büyük öfke duyduğu kaydedildi.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Mahmud Abbas ile yaptığı telefon görüşmesinde insani yardımların Birleşmiş Milletler gözetiminde deniz yoluyla Gazze'ye nakledilmesi konusunu ele aldığı belirtildi.

Papandreu'nun ofisinden yapılan açıklamada Mahmud Abbas'ın öneriyi olumlu bulduğunu ve krizden çıkış için uygun bir yol olarak gördüğünü söylediği ifade edilirken, aktivistlerin Abbas'ın tavrının Özgürlük Filosu'nu "sırtından hançerlemek" olarak nitelendirdiği öğrenildi.

Mahmud Abbas'ın daha önce de Gazze'ye uygulanan ablukayı kırma girişimlerini "aptalca bir oyun" olarak tanımladığını hatırlatan aktivistler, Yunanistan'ın önerisinin de Gazze'ye uygulanan ablukanın devam etmesi için oynanan oyunun bir parçası ve Siyonist işgal rejiminin tavrıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Yunanistan Hükümeti, Gazze Şeridi'ne doğru yola çıkacak Özgürlük Filosu-2 gemilerine izin verilmeyeceğini resmi olarak açıklamış ve Yunan sahil güvenlik güçleri, filoya dahil bir gemiyi limandan ayrıldıktan yirmi dakika sonra durdurmuştu. (FEM) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim