1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AB: Yunanistan Sınırındaki Durum Endişe Verici
AB: Yunanistan Sınırındaki Durum Endişe Verici

AB: Yunanistan Sınırındaki Durum Endişe Verici

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Komisyonu'nun Yunanistan'a 700 milyon Euro'luk acil yardım fonu sağlanması için teklifte bulunduğunu açıkladı

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Norveç Başbakanı Erna Solberg ile görüşmesinin ardından Makedonya-Yunanistan sınırındaki durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AB Komisyonu Başkanı, “Orada olanlarla ilgili endişeliyiz. Bunun Yunanistan'da büyük bir insanî krize yol açacağı kesindi.” dedi.

AB Komisyonu'nun Yunanistan'a 700 milyon Euro'luk acil yardım fonu sağlanması için teklifte bulunduğunu kaydeden Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'un da “mülteci krizi” ile mücadele kapsamında Balkan ülkelerinde olduğunu ve yarın da Türkiye'yi ziyaret edeceğini vurguladı.

En Az 20 Bin Mülteci Yunanistan Mahsur Kaldı

Makedonya'nın sınırını Suriyeli ve Iraklılar dışındaki mültecilere kapatması ve giriş yapacakların sayısını kısıtlamasının ardından en az 20 bin mülteci, Yunanistan'da mahsur kaldı. Ülkede insanî durum kötüleşirken, mülteciler sınırın bir an önce açılmasını istiyor.

Schengen Askıya Alındı

Uluslararası Göç Örgütü'ne göre, bu yıl 1 Mart'a kadar Avrupa'ya Yunanistan üzerinden 129 bin 455 mülteci girdi. Balkan ülkeleri sürekli artan sayı karşısında “sınır güvenlikleri”ni arttırırken AB üyeleri Almanya, Macaristan, Danimarka, Slovenya, İsveç ve Belçika, Schengen Anlaşması'nı askıya alarak sınır kontrollerine yeniden başladı.

Kaynak: AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT