1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SOMALİ

  4. AB: Türkiye’nin Bağımsız Yardımları Önlenmeli
AB: Türkiye’nin Bağımsız Yardımları Önlenmeli

AB: Türkiye’nin Bağımsız Yardımları Önlenmeli

AB'nin Somali politikalarını belirleyen resmi belgeye göre Türkiye, Afrika'ya 'bağımsız' yardımlarından ötürü kontrol altına alınması gereken bir ülke...

A+A-

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin kendi belirlediği politika çerçevesinde Somali'ye yardım yapmasından duyduğu rahatsızlığı resmi belgelerine yansıttı. AB diplomatlarınca hazırlanan 'Somali'de Güvenlik ve Hukukun Üstünlüğüne Bütüncül AB Yaklaşımı' belgesinde, Türkiye'nin Somali'ye artan ilgisinden bahsedilerek yeni aktörlerin bağımsız hareket etmesinin önlenmesi gerektiği ifade edildi. Belgede, 'Somali'nin güvenlik sektörüne başlıca mali katkılar, AB ve üyeleriyle ABD'den geliyor fakat Türkiye, Mısır ve Körfez ülkeleri gibi ortakların artan ilgisi nedeniyle uyumlu uluslararası destek için yeni ortaklarla ilişkilerin yönetilmesi elzemdir' denildi. AB'nin Somali stratejisini anlatan belgede, 'Türkiye'yi, uzlaşılan koordinasyon çerçevesine getirme çabaları sürmelidir' ifadesi kullanıldı. AB belgesinde, Türkiye'nin 'koordinasyona' katılmaya zorlanması gerektiği ve bu kapsamda BM'nin Somali'ye yönelik yeni danışmanlık misyonunun değerlendirilebileceği belirtildi.

AB'nin, Somali'de tek sesli olması gerektiği belirtilen belgede, bu amaçla üyeler arasında Mogadişu ve Brüksel'de iç koordinasyon mekanizmaları oluşturulması istendi. Belgede, AB'nin Somali'de “terör” ve “deniz korsancılı”ğıyla mücadele çabalarını yoğunlaştırması, Somali ordusunun ve polisinin eğitimini hızlandırması, etkin ve tarafsız yargı inşası ve güvenlik güçlerinin sivil denetimi için çalışması gereği vurgulandı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

2 Yorum