1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB, Suriye'de Kayıtsız, Türkiye İçin Hızlı
AB, Suriyede Kayıtsız, Türkiye İçin Hızlı

AB, Suriye'de Kayıtsız, Türkiye İçin Hızlı

Ali Babacan: ''Suriye konusunda ciddi miktarda kayıtsız duran bir AB, Türkiye'deki olaylarla ilgili nasıl bu kadar hızlı hareket etti? Üstelik yanlış ve taraflı yorumladılar. Açıkçası akıllara durgunluk veren bir tablo'' dedi.

A+A-

Bloomberg HT ve Habertürk'ün ortak yayınına katılan Babacan, her vatandaşa eşit mesafede durduklarını belirterek, ''Bölücü terör meselesinin çözümüne çaba harcayan iktidarımızın, bu tür konular karşısında kayıtsız kalması söz konusu olamaz'' diye konuştu.

Gezi Parkı olayları konusunda AP'nin kararına şaşırdığını anlatan Babacan, şöyle devam etti:

''Hem üzüldük hem de şaşırdık. Suriye'de 100 bine yakın insan öldü. Her gün bir katliam yaşanıyor. Bir rejim sistematik olarak kendi vatandaşlarını öldürüyor. Üstelik kimyasal silah bile kullanıyorlar. Suriye konusunda ciddi miktarda kayıtsız duran bir AB, Türkiye'deki olaylarla ilgili nasıl bu kadar hızlı hareket etti. Üstelik yanlış ve taraflı yorumladılar. Açıkçası akıllara durgunluk veren bir tablo.''

Bazı lobilerin Avrupa Parlamentosu üzerinde etkin olduğunu vurgulayan Babacan, düzgün tespit yapamamasının AB'nin kendi itibarına zarar vereceğini söyledi.

 "Organize yapılar var"

Uluslararası medyanın etkisinin de azımsanmaması gerektiğini, söz konusu kuruluşların Türkiye'yi her gün bir numaralı gündem maddesi yaptığını, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen dezenformasyon ve tahrikin hangi noktada başladığının tespit edildiğini aktaran Babacan, ''Burada kasıt var, organize yapılar var'' dedi.

''AB, Türkiye için modernleşme projesi''

''Türkiye AB hedefinden koptu'' yorumlarının hatırlatılması üzerine Babacan, ''böyle bir şeyin asla söz konusu olmadığının'' altını çizdi. ''AB'yi Türkiye için bir modernleşme projesi olarak gördük'' diyen Babacan, AB'nin siyasi reformlar konusundaki standartlarının önemine işaret etti.

 Türkiye-ABD ilişkileri

Gezi Parkı olaylarının Türkiye-ABD ilişkilerinde pürüze neden olup olmadığına ilişkin soru üzerine Babacan, geçen hafta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini ve Türkiye'deki gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

Kendi duruşlarını Biden'e ilettiğini belirten Babacan, ABD'nin Türkiye'deki gelişmeleri iyi takip etmesi gerektiğini kaydetti.

ABD'nin Suriye açıklaması

ABD'nin, Suriye'deki rejimin kimyasal silah kullanarak ''kırmızı çizgiyi aştığı'' açıklamasını da değerlendiren Babacan, Suriye konusunda temmuz ayında Cenevre'de bir toplantı daha düzenleneceğini söyledi. Bu toplantıdan önce tarafların verdiği mesajların önemi vurgulayan Babacan, bu anlamda ABD'nin muhaliflere silah satma kartının masaya konulmasını istedi.

Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunun her anlamda görüşüldüğünü belirten Babacan, ''Rejime birkaç ülke tarafından yoğun silah ve nakit desteği verilirken, Batı'nın bunu seyretmesi düşünülemez. Bunun en azından siyasi mesaj olarak dengelenmesi gerekir'' diye konuştu.

- ''İran'ın Suriye konusundaki tutumu üzücü''

İran'ın, Suriye'ye desteğine ilişkin görüşünü de paylaşan Babacan, bu ülkenin, Suriye'deki mevcut rejime verdiği katkının Türkiye açısından çok ciddi bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Babacan, ''Çünkü biz İran'ı yıllarca Birleşmiş Milletler'de AB'ye, ABD'ye karşı hep savunduk. Fakat dönüp dolaşıp Suriye konusunda böyle bir tutum almaları gerçekten çok üzücü ve aynı zamanda endişe verici'' ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT