1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. AB, Suriye’de Güvenli Bölge İçin Mutabakata Vardı
AB, Suriye’de Güvenli Bölge İçin Mutabakata Vardı

AB, Suriye’de Güvenli Bölge İçin Mutabakata Vardı

Avrupa Birliği, Brüksel zirvesinin sonunda Suriye’de güvenli bölge çağrısı yaptı.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Suriye’de tarafları kuzeyde yer alan sivillere yönelik bombardımanları durdurmaya çağıran AB, güvenli bölgeler oluşturulmasını istedi.

28 AB ülkesi, özellikle Halep ve Türkiye sınırı arasında kalan bölgede bombardımanların sona erdirilmesi ve sivil halka yardımların genişletilmesi çağrısında bulundu.

Zirve sonunda dün gece açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ”Suriye’de sivillerin kendilerini güvende hissedecekleri bölgelerin oluşturulması konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

Bunun örneğin Türkiye sınırına yakın Azez bölgesinde olabileceğini kaydeden Merkel, ”Onbinlerce insan korkuyorsa, bombalanmaktan endişe duyuyorsa, özellikle buraların bombalanmaması konusunda anlaşılabilmesi mümkün olmalı. Bu durum sembolik değeri olan Halep için de geçerli” diye konuştu.
Merkel, Esed rejimi ve ona destek veren tarafları Halep bölgesinde de görüşmeler yoluyla çözüm bulmaya çağırdıklarını söyledi.

Alman basınına yansıyan haberlerde, zirve sonunda AB ülkelerinin üzerinde anlaştığı metinde, Esed ve destekçilerinin ılımlı muhaliflere yönelik bombardımanları durdurması talebinin de yer aldığına dikkat çekildi. Merkel’in hafta başında gündeme getirdiği uçuşa yasak bölge fikrinin ise AB zirvesinde görüşülmediği öğrenildi.

Güvenli bölge veya uçuşa yasak bölge talebi, Türkiye'nin 2012 yılından bu yana diplomaside sık sık dile getirdiği temel talepleri arasındaydı.

HABERE YORUM KAT