1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. AB, Muhaliflere Silah Ambargosunu Kaldırdı
AB, Muhaliflere Silah Ambargosunu Kaldırdı

AB, Muhaliflere Silah Ambargosunu Kaldırdı

Brüksel'de toplanan AB dışişleri bakanları Suriyeli muhaliflere yönelik silah ambargosunu kaldırdı.

A+A-

Brüksel'de toplanan AB dışişleri bakanları muhaliflere yönelik silah ambargosunu kaldırdı. Toplantıda Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na halkı koruma amaçlı silah sağlanması konusunda mutabakata varıldı.

AB dışişleri bakanları, Suriye'deki şiddetin durdurulması için gerçekleştirilecek Cenevre Konferansı öncesinde Brüksel'de bir araya geldi. Toplantıda Esed rejimine baskı yapmak için Suriyeli muhaliflere silah ambargosunun kaldırılması konusunda uzlaşıldı.

AB'nin Suriye'ye yönelik silah ambargosunun süresi 31 Mayıs'ta dolacaktı. Birliğin İngiltere ve Fransa'nın başını çektiği bazı üyeleri Esed'in düzenli ordusuna karşı ilkel silahlarla var olma savaşı veren muhaliflerin ambargo kapsamından çıkarılmasını talep ediyordu. Ancak 27 üyeli birlikte bu yöndeki kararın oybirliği ile alınması gerektiği için uzlaşmaya varılması gerekiyordu.

Toplantı öncesi BBC'ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'dan AB'ye rest niteliğinde bir açıklama geldi. Suriye'deki 'ılımlı' muhalefet güçlerinin silahlandırılması gerektiğini kaydeden Hague, aksi taktirde ambargo konusunda AB'nin üyelerini serbest bırakmasını istedi. Hague, 'Muhaliflere yönelik silah ambargusu gevşetilerek açık bir sinyal vermeli ve Esed'in barış görüşmelerinde ciddi davranmasını sağlamalıyız' dedi.

İngiliz bakanın resti toplantıda yankı buldu. Son dakikaya kadar devam eden görüşmeler gece yarısı uzlaşmayla sonuçlandı. Birlik, muhaliflere yönelik ambargoyu kaldırarak, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) halkı koruma amaçlı silah sağlanmasına yeşil ışık yaktı.

CİHAN

 

HABERE YORUM KAT