1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. AB Komisyonu'ndan Geri Adım!
AB Komisyonu'ndan Geri Adım!

AB Komisyonu'ndan Geri Adım!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri Avrupa Birliği'ne geri adım attırdı. Terör tanımının değişmesi için vize muafiyetini tehdit unsuru olarak kullanan AB, Erdoğan'ın restinden sonra 'Ankara'nın terör tanımı anlaşmayı sonlandırmaz' açıklaması yaptı.

A+A-

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında gerilime yol açan 'terörle mücadele yasası'yla ilgili Avrupa Komisyonu'ndan yeni bir açıklama geldi. Komisyon, yasada değişiklik yapmanın imkansız olduğunu söyleyen Türkiye'ye yanıtında "Ankara'nın terör tanımı anlaşmayı sonlandırmaz" ifadesini kullandı.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas yaptığı açıklamada, Brüksel'in, Ankara için Avrupa'ya yasadışı yollarla ulaşan mülteci sayısında azalma sağlayan mülteci anlaşmasının devamı için önemli bir şart olan Türkiye vatandaşlarına uygulanan vize uygulamasının kaldırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Brüksel, Ankara'dan vize serbestisi için yerine getirilmesi beklenen 72 kriterden biri olan terör suçları tanımının daraltılmasını istiyor. Ancak, Türkiye terörle mücadele kanununda değişiklik yapmayı reddediyor.

Juncker'in blöfü de işe yaramadı

Komisyondan gelen açıklamadan dakikalar önce konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Ankara'dan terörle mücadele yasasını mutlaka yeniden gözden geçirmesini istemişti. Juncker, "Ankara adım atmazsa AB-Türkiye anlaşması olmayacak" demişti. Avrupa Komisyonu, dakikalar sonra Juncker'in sözlerini boşa çıkarmış oldu. (Yeni Şafak)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT