1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB Komisyonu 120 Bin "Sığınmacı"yı 22 Üye Ülkeye Dağıtacak
AB Komisyonu 120 Bin "Sığınmacı"yı 22 Üye Ülkeye Dağıtacak

AB Komisyonu 120 Bin "Sığınmacı"yı 22 Üye Ülkeye Dağıtacak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu son acil dağıtım planında, İtalya, Yunanistan ve Macaristan’daki 120 bin “sığınmacı”nın 22 üye ülkeye dağıtılması öngörülüyor.

A+A-

AB Komisyonu’nun mayıs ayında açıkladığı 40 bin “sığınmacı”yı dağıtım planının ardından, son açıkladığı eylem planında, üç ülkede barınan 120 bin kişinin 22 ülkeye kota sistemi ile dağıtımı öngörülüyor.

Ülkelere uygulanacak “sığınmacı” kotalarında, üye ülkelerin büyüklüğü, gayrisafi milli hasılası, ülkenin daha önce kabul ettiği “sığınmacı” sayısı ve işsizlik oranı başlıca kriterler olarak alınıyor.

Komisyonun planına göre, Danimarka “sığınmacı”ların dağıtımı planına katılmıyor. İngiltere ve İrlanda'nın katılımı ise kendi alacakları karara bırakılıyor.

Plana göre, AB’ye üye 22 ülke, İtalya’dan 15 bin 600, Yunanistan’dan 50 bin 400 ve Macaristan’dan 54 bin “sığınmacı” alacak.

Plan uyarınca, “sığınmacı” kabul eden üye ülkelere, kişi başına 6 bin avro AB bütçesinden mali destek sağlanacak. Bu amaçla, AB bütçesinden üye ülkelere 780 milyon avro mali destek sağlanacak. Geçici süre ile “sığınmacı”lara kapılarını açan Yunanistan, Macaristan ve İtalya ise kişi başına 500 avro mali destek alacak.

Komisyon planı, üye ülkelerin önerilen “sığınmacı” kotalarına itiraz etmeden kabul etmelerini ancak bir doğal felaket hâlinde bu sorumluluktan mali destek vererek muaf olmalarını öneriyor.

Plana göre, AB içinde bu üç ülkeden en fazla “sığınmacı”yı Almanya kabul edecek. Almanya’nın 31 bin 443 sığınmacı kabul etmesini öngören plan, Fransa’nın 24 bin 31, İspanya’nın 14 bin 931, Polonya’nın 9 bin 287, Hollanda’nın 7 bin 214, Romanya’nın 4 bin 646, Belçika’nın 4 bin 564, İsveç’in 4 bin 469, Avusturya’nın 3 bin 640, Portekiz’in 3 bin 74, Finlandiya'nın 2 bin 398 “sığınmacı”yı kabul etmesini öngörüyor. AB üyeleri içinde en az “sığınmacı”yı 133 kişi ile Malta ve 274 kişiyle Güney Kıbrıs Rum Kesimi alacak.

Ayrıca Çek Cumhuriyeti 2 bin 978, Bulgaristan bin 600, Slovakya bin 502, Hırvatistan bin 64, Litvanya 780, Slovenya 631, Letonya 526, Lüksemburg 440, Estonya 373 “sığınmacı”yı kabul edecek.

Suriye Ve Iraklılar İçin Öncelik

AB Komisyonu kriterlerine göre, ülkelerinde baskı ve zulüm altında olan Suriye, Irak ve Eritreli “sığınmacı”lara üye ülkelere dağıtımda öncelik verilecek. Yine Komisyon kriterine göre bir ülkeye gönderilen “sığınmacı” başka bir AB üyesi ülkeye ikametgahını taşıyamayacak.

Raporda, “sığınmacı”ların kabulü ile ilgili Dublin Sözleşmesi'nin yerine getirilmesininson krizle zorlaştığı hatırlatıldı, krizin daha uzun süreceği de dikkate alınarak AB içinde "daimi sığınmacı dağıtım mekanizması" kurulmasının gerekliliğine işaret edildi.

Yeni kurulacak “sığınmacı”dağıtım mekanizması ile sorunlara acil yanıt ve çözüm imkânı sağlanması öngörülüyor. Yine bu daimi mekanizma ile altı ayda bir üye ülkelere gelen “sığınmacı”ların durumu ile ilgili gelişmeler yeniden değerlendirmeye tâbi tutulacak.

AB Komisyonu raporunda, “sığınmacı”ların dönüş operasyonları için birlik bütçesinden 2014 ve 2020 yılları arasında 800 milyon avro ayrılacağı hatırlatıldı.

AB Komisyonu ayrıca üye ülkelerin “sığınmacı”ların kısa ve uzun dönemde dönüşü ile ilgili olarak bir eylem planı hazırlanmasını istedi. Bu plan uyarınca, AB dönüş direktifi yeni gelişmeler ışığında 2017 yılında tekrar gözden geçirilecek. Ayrıca “sığınmacı”ların dönüşü ile ilgili kuralların ayrıntılı bir şekilde belirleneceği bir el kitabının basılması öngörülüyor.

Komisyon planında, AB içinde “sığınmacı” kabulü konusunda, “sığınmacı”ların geldiği güvenli ülkelerin belirlenmesinde her üye ülkenin kendi listesinin olduğu ve bu konuda bir ortak liste yapılamadığına işaret edildi.

Planda, AB ile başlattıkları tam üyelik müzakereleri ve diğer kriterler göz önüne alınarak Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye gibi ülkelerin, AB’nin “sığınmacı” başvurularında "güvenli ülkeler listesi”ne alınması istendi.

ab_komisyonu_120_bin-siginmaciyi_22_ulkeye_dagitacak_02.jpg

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT