1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB İsrail'den Yeni Yerleşkeleri Durdurmasını İstedi
AB İsrail'den Yeni Yerleşkeleri Durdurmasını İstedi

AB İsrail'den Yeni Yerleşkeleri Durdurmasını İstedi

Avrupa Birliği (AB), İsrail'den Filistin topraklarında yeni konut inşası kararını geri çekmesini ve yerleşkelerini genişletmeyi durdurmasını istedi.

A+A-

Avrupa Dış Eylem Servisi’nden yapılan açıklamada, Batı Şeria'da ve Doğu Kudüs'te yerleşim alanlarınının daha da genişletilmesinin, İsrail'in bölgede daha önce müzakere edilmiş “iki devletli çözüme ve barış sürecine bağlılığı”nı sorgulattığı bildirildi.

İsrail'in Batı Şeria'da izinsiz karakol inşa etmesinin bölgede “iki devletli çözüm”e zarar verdiğine dikkat çekilen açıklamada: "AB, İsrail hükûmetinden iki devletli çözüme sadece sözlü değil eylemleriyle de bağlılığını göstermesini bekliyor." değerlendirmesine yer verildi.

Uluslararası hukuka göre bölgedeki bütün İsrail yerleşimlerinin “yasadışı” olduğu, barış ve güvenlik için uluslararası hukuka bağlılığın esas alınması gerektiği belirtilen açıklamada: "Biz, İsrail hükûmetinden acilen son kararını geri çekmesini ve yerleşkeleri genişletmeyi durdurmasını istiyoruz." ifadesi kullanıldı.

AB'nin, İsrail'in yerleşim politikalarıyla bu bağlamdaki duvar inşaatı, yıkımlar, müsadereler, tahliyeler, zorla çıkartmalar, yasadışı karakollar, yerleşimcilere uygulanan şiddet, hareket ve geçiş engellemeler gibi davranışlara karşı olduğunun altı çizildi.

HABERE YORUM KAT