1. HABERLER

  2. HABER

  3. AA'dan Zaman Gazetesi'ne Tekzip
AA'dan Zaman Gazetesi'ne Tekzip

AA'dan Zaman Gazetesi'ne Tekzip

Anadolu Ajansı, Zaman Gazetesi'nin 29 Kasım tarihli nüshasında yer alan haberde, Ajansa yönelik basın ahlak esaslarına aykırı olarak yanıltıcı yorum ve gerçeğe aykırı iddialarda bulunulması nedeniyle tekzip gönderdi.

A+A-

Anadolu Ajansı, Zaman Gazetesi'nde yer alan "Zarar rekortmeni AA'ya bütçeden 144 milyon lira aktarıldı" başlıklı haberde, Ajansa yönelik basın ahlak esaslarına aykırı olarak yanıltıcı yorum ve gerçeğe aykırı iddialarda bulunulması nedeniyle tekzip gönderdi.

Tekzip metninde, Anadolu Ajansı'nın bütçe transferinin 231 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 24. maddesine göre, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) üzerinden yapıldığı belirtildi.

"Son üç yılda oluşturulan yeni pazarlama ve satış stratejisiyle, ulusal ve uluslararası alanda geliştirilen ürünlerle AA'nın faaliyet gelirleri yüzde 71 oranında artmıştır. Sözkonusu haberde yer alan kurumun zarar ettiği iddiaları asılsız ve gerçek dışıdır" ifadesine yer verilen tekzip metninde, AA'nın tüm ticari faaliyetlerinin BYEGM ve Başbakanlık Teftiş Kurulu görevlilerince düzenli olarak denetlendiği anlatıldı.

Tekzip metninde, yapılan tüm bu denetimlerde bugüne kadar kurumla ilgili herhangi bir hukuka aykırılığın tespit edilmediği bildirildi.

AA'nın bütçesinin her yıl TBMM'de BYEGM bütçesi içinde görüşüldüğü ve  kamuoyu ile tüm açıklığıyla paylaşıldığı belirtilen tekzip metninde şunlar kaydedildi:

"Söz konusu haberde Anadolu Ajansı'na ödenen hazine payıyla ilgili de gerçek dışı iftira ve ithamlarda bulunulmuş, objektif veri ve değerlerden uzak isnatlara başvurulmuştur. Ajansın hukuki alt yapısı ve hisse durumuyla ilgili tüm karışıklıklar,  6518 sayılı kanunun 4'ncü maddesinde yapılan düzenlemeyle ortadan kaldırılmış ve  ajansın hukuki durumu sağlam zemine oturtulmuştur. Ayrıca AA Genel Müdürü'nün hisse devrine ilişkin, gazetenin defalarca yaptığı benzer asılsız haberler sebebiyle hukuki yollara başvurulmuştur. Buna rağmen  Zaman Gazetesi konuyla ilgili asılsız haberlerine devam etmektedir. Gazetenin ajansa yönelik yanıltıcı yorum ve gerçeğe aykırı iddiaları sebebiyle tekrar hukuki yollara başvurulmuştur.

Öte yandan gazete hakkında, tüm telif hakları ajansa ait haber ve fotoğrafları basın çalışanlarının emeğini yok sayarak izinsiz kullanımı sebebiyle de savcılık müracaatında bulunulmuştur."

Resmi ilan ve reklamları kesilmişti

Bu arada, daha önce Anadolu Ajansı aleyhine yaptığı haberler sebebiyle Basın İlan Kurumu tarafından Zaman Gazetesi'nin resmi ilan ve reklamlarının 1 gün süreyle kesilmesine karar verilmişti.

Ayrıca Ajansın marka değerini ve itibarını düşürücü, iktisadi faaliyetlerini zedeleyici asılsız iddialar içeren haberleri  nedeniyle ilgili gazeteye haksız rekabet davası açılmıştı.

Tekzip metni

Zaman Gazetesi'ne gönderilen tekzip metni şöyle:

"Zaman Gazetesi'nin (29 kasım 2014) nüshasında yer alan 'Zarar Rekortmeni AA'ya bütçeden 144 milyon lira aktarıldı' başlıklı haberinde, basın ahlak esaslarına aykırı olarak yanıltıcı yorum ve gerçeğe aykırı iddialarda bulunulması  nedeniyle kamuoyuna açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

Anadolu Ajansı'nın bütçe transferi 231 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 24'üncü maddesine göre, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) üzerinden yapılmaktadır.  

Son üç yılda oluşturulan yeni pazarlama ve satış stratejisiyle, ulusal ve uluslararası alanda geliştirilen ürünlerle AA'nın faaliyet gelirleri yüzde 71 oranında artmıştır. Sözkonusu haberde yer alan kurumun zarar ettiği iddiaları asılsız ve gerçek dışıdır.

Anadolu Ajansı'nın tüm ticari faaliyetleri  BYEGM'den ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan görevli birer denetçi tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Yapılan tüm bu denetimlerde bugüne kadar kurumumuzla ilgili her hangi bir hukuka aykırılık tespit edilmemiştir. Ayrıca kurumumuzun bütçesi her yıl TBMM'de BYEGM bütçesi içinde görüşülmekte ve kamuoyu ile tüm açıklığıyla paylaşılmaktadır.           

Sözkonusu haberde Anadolu Ajansı'na ödenen hazine payıyla ilgili de gerçek dışı iftira ve ithamlarda bulunulmuş, objektif veri ve değerlerden uzak isnatlara başvurulmuştur.

Ajansın hukuki alt yapısı ve hisse durumuyla ilgili tüm karışıklıklar,  6518 sayılı kanunun 4'ncü maddesinde yapılan düzenlemeyle ortadan kaldırılmış ve  ajansın hukuki durumu sağlam zemine oturtulmuştur.

Ayrıca AA Genel Müdürü'nün hisse devrine ilişkin, gazetenin defalarca yaptığı benzer asılsız haberler sebebiyle hukuki yollara başvurulmuştur. Buna rağmen  Zaman Gazetesi konuyla ilgili asılsız haberlerine devam etmektedir. Gazetenin ajansa yönelik yanıltıcı yorum ve gerçeğe aykırı iddiaları sebebi ile tekrar hukuki yollara başvurulmuştur.

Öte yandan gazete hakkında, tüm telif hakları ajansa ait haber ve fotoğrafları basın çalışanlarının emeğini yok sayarak izinsiz kullanımı sebebiyle de savcılık müracaatında bulunulmuştur.

Konuyu kamuoyuna saygıyla duyururuz."

 

HABERE YORUM KAT