1. HABERLER

  2. HABER

  3. A Planı: Hastalık, B Planı: Vekillik
A Planı: Hastalık, B Planı: Vekillik

A Planı: Hastalık, B Planı: Vekillik

Darbeciler, hem milletle hem de hukukla adeta alay ediyorlar. Milli iradeye cephe alarak darbe planlamakla suçlanan sanıklar, cezaevine girmemek için değişik yollara başvuruyor.

13 Şubat 2011 Pazar 06:39A+A-

İlk olarak 'hastalık' planına sarılan ve çeşitli GATAkullilerle hukuku alaya alan cuntacıların, bir diğer planı ise, yaklaşan genel seçimlerde milletvekili olarak millete hesap vermekten kurtulmak... Balyoz sanıkları, GATA yoluna girerken, Ergenekon sanıkları ise milletvekili olma peşinde koşuyor..

Haberal'ın doktorlarından Prof.Dr. Nazmi Gültekin, Prof.Dr. Zerrin Yiğit, Doç.Dr. Barış Ökçün ve Doç.Dr. Alev Arat Özkan ve Rıza Aydın'ın, "Ergenekon Terör Örgütü'ne yardım ve yataklık" suçunu işlediği iddiasıyla ifadelerinin alınacağı, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi'nin de 5 doktor hakkında soruşturma açacağı öğrenildi.

Haberal'ın 5 doktoruna soruşturma geliyor

"Ergenekon Terör Örgütü" davası kapsamında tutuklu bulunan Prof.Dr. Mehmet Haberal'ın İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü'nden Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilirken kameralara yansıyan görüntüleri, Haberal hakkında rapor hazırlayan doktorları zor duruma düşürecek. Hareket ettirilmesinin tıbben uygun olmadığını iddia edilen Prof. Dr. Haberal, kimsenin desteği olmadan ambulansa bindi...

5 DOKTORA SORUŞTURMA AÇILACAK

Prof.Dr. Haberal'ın 7 kilometre uzaklıktaki Adli Tıp Kurumu'na sevkini verdikleri raporlarla 2 defa engelleyen ve Haberal'ın hareket ettirilmesinin tıbben uygun olmadığını iddia eden Prof.Dr. Nazmi Gültekin, Prof.Dr. Zerrin Yiğit, Doç.Dr. Barış Ökçün ve Doç.Dr. Alev Arat Özkan ve Rıza Aydın'ın, "Ergenekon Terör Örgütü'ne yardım ve yataklık" suçunu işlediği iddiasıyla ifadelerinin alınacağı, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi'nin de 5 doktor hakkında soruşturma açacağı öğrenildi.

23 KASIM 2010: ÖLÜMCÜL RİSK TAŞIYOR

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Kasım 2010 tarihinde görülen duruşmada, Prof.Dr. Haberal'ın nihai sağlık durumuyla ilgili rapor aldırılması için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini kararlaştırarak, bu sanık hakkındaki tüm sağlık raporlarının da bu kuruma gönderilmesine karar vermişti.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü, Prof.Dr. Mehmet Haberal'ın Adli Tıp Kurumu'na sevkine uygun görüş vermemişti. Prof.Dr. Nazmi Gültekin, Prof.Dr. Zerrin Yiğit, Doç.Dr. Barış Ökçün ve Doç.Dr. Alev Arat Özkan imzalı 23 Kasım 2010 tarihli yazıda, Prof.Dr. Haberal'ın ölümcül risk taşıdığı ve Adli Tıp Kurumu'na sevkinin tıbben doğru olamayacağı iddia edilmişti. Raporda; Adli Tıp Kurulu üyelerinin hastanelerine gelip, Prof.Dr. Haberal'ın muayenesini hasta yatağı başında yapmaları yönünde görüş bildirilmişti. Bunun üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nün Prof.Dr. Mehmet Haberal'la ilgili raporunu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

20 ARALIK 2010: "HAREKET ETTİRİLMESİ TIBBEN UYGUN DEĞİL"

Mahkeme, Prof.Dr. Haberal'ın sağlık durumuyla ilgili rapor aldırılması için Adli Tıp Kurumu'na sevkinin yapılmasına ikinci defa karar vermişti. Prof.Dr. Nazmi Gültekin ve Rıza Aydın tarafından hazırlanan 20 Aralık 2010 tarihli raporda; Prof.Dr. Haberal'ın "potansiyel ölüm riski taşıdığı, hareket ettirilmesinin tıbben uygun olmadığı" iddia edildi.

26 OCAK 2011: HAYATİ RİSK TAŞIMIYOR

Adli Tıp Kurumu'ndan bir heyet, 26 Ocak 2011 tarihinde İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ne giderek Haberal'ı burada muayene etmişti.

Prof.Dr. Haberal'in sağlık durumuyla ilgili Adli Tıp Kurumu'ndan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen muayene sonucu yazısında, "Hastanın klinik muayene ve tetkik sonuçlarına göre, verilerin hasta için öngörülen hayati risk ile tam olarak bağdaşmadığı izlenimi elde edildiği" belirtildi. Raporda Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu Başkan Vekili Operatör Doktor M. O. Aktürk, uzman doktor Yüksel Aydın Yazıcı ve Dr. O. Karakaya'nın imzaları yer alıyor.

Saygun ve Durusoy GATA'ya yattı bile

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanmasına karar verilen Balyoz sanığı emekli orgeneral Ergin Saygun'un önceki gece saat 20.00'de GATA Kardiyoloji Servisi'ne gelerek yatma talebinde bulunduğu, dün saat 12.00'de de GATA'ya yatışının yapıldığı öğrenildi. Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın dün saat 14.00'te hastaneye gelerek Saygun'u ziyaret ettiği öne sürüldü. Diğer yandan hakkında yakalama kararı çıkartılan Balyoz sanığı emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy'un da önceki gece 23.00'te GATA Kardiyoloji Servisi'ne gelerek yatma talebinde bulunduğu, dün saat 12.30'da ise Durusoy'un yatışının gerçekleştirildiği öğrenildi. Öte yandan, davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın tutuklanma kararını beklediği ve bu sebeple bir hafta önce kol çıkması şikayetiyle rapor alarak duruşmalara katılmadığı iddia edildi.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT