1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘80'e Yakın Hard Disk 35 Kez Silindi'
‘80e Yakın Hard Disk 35 Kez Silindi

‘80'e Yakın Hard Disk 35 Kez Silindi'

Millete ve hükümete yönelik komplolar içeren 'İrtica ile eylem planı' davasına Hakim Hüsnü Çalmuk'un sözleri damga vurdu.

20 Ekim 2011 Perşembe 03:29A+A-

Hakim Hüsnü Çalmuk, Genelkurmay tarafından silinen ıslak imzalı belgeyle ilgili, "80'e yakın hard disk silinmiş. Genelkurmay, bize 'Talimat verin, araştıralım' diyor. Şimdi talimat versek neyi bulacaklar." ifadelerini kullandı.

Millete ve hükümete yönelik komplolar içeren "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" dosyasının "İnternet Andıcı" davasıyla birleştirilmesi, bu belgeyle ilgili suçlanan generallerin sorgulanmasının önünü açtı. Eylem planı belgesinin ortaya çıkmasından sonra Genelkurmay'da yapılan evrak kırpma, bilgisayar silme gibi delilleri ortadan kaldırmaya yönelik eylemler üst komuta kademesine sorulmaya başlandı. İlk olarak Genelkumay 2. başkanı olarak belgenin hazırlanmasında etkisi olduğu iddia edilen emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın çapraz sorgusunda bu konu gündeme geldi.

Zirve cinayeti sırasında Malatya'da 2. Ordu komutanı, Eylem planı ortaya çıktığında ise Karargâh'ta Genelkurmay 2. başkanı olan Iğsız, söz konusu belgenin izini süren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Hüsnü Çalmuk'un sorularına muhatap oldu. Çalmuk, Genelkurmay Askerî Savcılığı'nın aldığı bilirkişi raporunda ıslak imzalı belgenin izi olabilecek bir belgeden bahsedildiğini, ancak silindiği için buna ulaşılamadığının belirtildiğini söyledi. Bu durum sorulduğunda Genelkurmay'ın 'Talimat verin, araştıralım.' dediğini belirten hâkim Çalmuk, "Geriye dönüş yok, 80'e yakın hard disk silinmiş. Genelkurmay, bize 'Talimat verin, araştıralım.' diyor. Şimdi talimat versek neyi bulacaklar?" diye tepki gösterdi. Hâkimin tespitine göre, askerî savcılık soruşturmasında silindiği belirtilen Word dokümanı, ıslak imzalı belgeyle aynı boyutta ve içinde aynı sayıda kelime geçiyor.

Çalmuk, Genelkurmay'dan istedikleri arşiv yönergesinde, kategoriye göre 2009'da üretilmiş bir belgenin 2011 Ocak ayında imha edilebileceğinin yazdığını anlattı. "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" Taraf gazetesinde yayınlandıktan sonra Genelkurmay Karargâhı'nda imha işlemleri yapıldığını hatırlatan Çalmuk, "Normal şartlarda şubat ayında yapılması gereken bir imha işleminin haziran ayında yapılması bir şube müdürü için kendi kendini intihar değil midir?" diye sordu. Iğsız, bu durumun kendisine sorulacak bir konu olmadığını iddia etti. Çalmuk daha sonra yine TSK Arşiv Yönergesi'nde yer alan, "Saklama süresi bitmiş olsa da, hukuki ve mali denetimi olan belge yine de imha edilmez" düzenlemesine dikkat çekti. Askerî savcının soruşturmasında takipsizlik verilse de buna itiraz edilebileceğini ve bilgisayarların teslim edildiği yetkililere bu aşamada "silemezsiniz" demesi gerektiğini vurguladı. Çalmuk ayrıca, askerî savcılık soruşturma dosyasında yer alan bilirkişi raporunu da incelediğini ifade etti. Çalmuk, "Bilirkişi raporda, 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı bilgisayarlarda ararken çok az bilinen 'sabetaycı' kelimesini seçtiğini söylüyor. Seçtiği kelimeyi control f ile aramış. 31 Mayıs tarihli 'basınozetleri.doc' isimli belgede 'sabetaycı' kelimesi çıkmış. Bilirkişi bunu raporuna ekran görüntüsü olarak koymuş, ancak belge içeriğinin soruşturma konusu evrakla ilgisi olmadığını belirtip örneğini almamış." diye konuştu. Hâkim Çalmuk, "İçinde 'sabetaycı' geçen ama silinen belgeyi sorduğumuz bilirkişi, inceleme yaptığını ancak 'basınözetleri.doc' belgesinin suçla ilgisi olmadığını, silindiği için de elinde belge olmadığını söyledi. Bilirkişi burada askerî savcı yerine geçmiş. Belgeler Haziran 2009'da silinmiş ama 13 Ekim 2010'da bizim sorumuza Genelkurmay tarafından verilen cevapta, 'Talimat verin, araştıralım.' deniyor. 80'e yakın hard disk 35 kez silindi, nasıl ulaşılacak?" diye tepki gösterdi.

Genelkurmay'ın yazışmalarda "Word 2000" programını kullandığını bildirdiğini ifade eden Çalmuk, bunun üzerine söz konusu programı bulup silinen belgeyi aynı formatta bilirkişiye yazdırdıklarını ve boyutunun 39 KB çıktığını anlattı. Çalmuk, İrtica ile Mücedele Eylem Planı'nın Word halinin de aynı boyutlarda olduğunu ifade etti. Belgelerin silinmesi sürecinde Genelkurmay Başkanlığı ya da alttaki sıralı komutanların askerî savcıya etki edip edemeyeceği sorulan Iğsız, kendisinin etki etmeye yetkili olmadığını savundu. Iğsız, sorumlu olarak askerî savcıları işaret etti.

Büşra Erdal / Zaman 

HABERE YORUM KAT