1. HABERLER

  2. HABER

  3. 80 Yaşındaki Dedeyi Askere Aldılar!
80 Yaşındaki Dedeyi Askere Aldılar!

80 Yaşındaki Dedeyi Askere Aldılar!

Zorunlu askerlik zulmü sınır tanımıyor. Öyle ki her erkeğin aynı tornadan geçmesi için yaşın hiçbir önemi yok. İşte buna komik ama acı bir örnek… (VİDEO)

01 Nisan 2011 Cuma 09:57A+A-

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne jandarmadan gelen faksta 1931 Antalya doğumlu Ali Çeliker'in asker firarisi olduğu ve yakalanması durumunda kendilerine teslim edilmesi istendi. Bunun üzerine polis, 80 yaşındaki asker firarisinin izine Büyükşehir Belediyesi'nin  Gazi Mahallesi'nde bulunan huzurevinde rastladı.

Huzurevinden Askere...

Hemen huzurevine giden ekipler Çeliker'i gözaltına aldı. Bastonla yürümekte güçlük çeken Ali Çeliker bir polis memurunun yardımıyla polis otosuna bindirildi, ardından da adliyeye götürülerek burada sağlık kontrolünden geçirildi. Merkez Komutanlığı'na teslim edilen Çeliker, gazetecilerin "Asker firarisi misiniz?" sorusuna, "Ben 1951'de  askerlik yaptım" yanıtını verdi.

1 Nisan şakası değil bu! Gerçek! Peki, 80 yaşında bir dedeyi askere alıp talim mi yaptıracaklar yoksa nöbet mi tutturacaklar? Tabi ki hayır. Burada sembolik olarak şu mesajı vermek istiyorlar: "Ne kadar kaçarsan kaç, ne kadar yaşlanırsan yaşlan; sonunda yakalarız ve seni de askere alırız. kurtuluşun yok. O yüzden gel paşa paşa askerliğini yap, bizim tornamızdan geç!"

Zorunlu askerliğin yol açtığı bu acı tablolar karşısında bedelli askerliğe dahi yanaşmayan hükümetin bir çare bulması da zor görünüyor…

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT